Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Trzeba pokazać Wielkiej Brytanii, że Brexit jest szkodliwy — twierdzi Francja

Trzeba pokazać Wielkiej Brytanii, że Brexit jest „szkodliwy”, stwierdził premier Francji, wzywając do poparcia zaostrzenia sankcji w związku z konfliktem w sprawie połowu ryb – podaje The Telegraph.

Jean Castex napisał do Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej, próbując skłonić sojuszników z Unii Europejskiej do poparcia twardego stanowiska Francji wobec Londynu.

W liście do przewodniczącej Komisji, wysłanym w czwartek, Castex napisał: „… wydaje się konieczne, aby Unia Europejska wykazała się pełną determinacją, aby uzyskać pełną zgodność z umową podpisaną z Wielką Brytanią i dochodzić swoich praw w sposób stanowczy, jednolity i proporcjonalny”.


„Niezbędne jest wyjaśnienie europejskiej opinii publicznej, że przestrzeganie podjętych zobowiązań nie podlega negocjacjom i że opuszczenie Unii jest bardziej szkodliwe, niż pozostanie w niej”.

Paryż grozi zwiększeniem kontroli brytyjskich łodzi, zatrzymaniem brytyjskich statków rybackich we francuskich portach, spowolnieniem procedur celnych w Calais i zwiększeniem opłat za energię na Jersey od wtorku, chyba że francuscy rybacy otrzymają więcej licencji na dostęp do wód brytyjskich.

W piątek Boris Johnson obiecał „zrobić wszystko, co konieczne, aby chronić interesy Wielkiej Brytanii” i ostrzegł, że Londyn podejmie działania odwetowe, jeśli Francja zrealizuje swoje groźby.

Johnson powiedział, że w stosunkach angielsko-francuskich trwają „turbulencje” i ostrzegł, że decyzja władz francuskich o skonfiskowaniu brytyjskiego statku rybackiego mogła złamać prawo międzynarodowe.

Według brytyjskiego rządu Francja otwarcie twierdzi, że Wielka Brytania powinna zostać ukarana za Brexit – pogląd ten jest rzadko wyrażany publicznie przez ministrów europejskich rządów.


Johnson ma spotkać się w niedzielę z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, pierwszy raz od czterech miesięcy.

Macron uważa, że stawką jest międzynarodowa „wiarygodność” Wielkiej Brytanii. Prezydent Francji powiedział Financial Times: „Kiedy spędzasz lata, negocjując traktat, a kilka miesięcy później robisz coś przeciwnego do tego, co postanowiono, w aspektach, które najmniej ci odpowiadają, nie jest to duży znak twojej wiarygodności”.

W piątek wieczorem zarówno Francja, jak i Wielka Brytania stwierdziły, że druga naruszyła umowę handlową po Brexicie zawartą między UE a Wielką.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Królowa Elżbieta powinna odpoczywać przez co najmniej dwa tygodnie
 Czytaj następny artykuł:
Ryanair wprowadza nowe udogodnienia dla pasażerów