Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Omikron może stać się dominującym wariantem w Wielkiej Brytanii w ciągu miesiąca

Profesor Paul Hunter, ekspert chorób zakaźnych z University of East Anglia, powiedział, że wariant Omikron może „wyprzedzić” dominujący do tej pory wariant Delta i stać się dominujący w ciągu kilku tygodni.

Według profesora nowy wariant „rozprzestrzenia się szybciej niż wariant Delta”, a władze Afryki Południowej, gdzie na początku wykryto tę mutację, mówią o „bardzo szybkim” wzroście przypadków.


Profesor Hunter powiedział BBC: „Jak prawdopodobne jest rozprzestrzenienie się w Wielkiej Brytanii, jest nadal niepewne, ale myślę, że wczesne oznaki są takie, że prawdopodobnie rozprzestrzeni się dość szybko i prawdopodobnie zacznie wyprzedzać Delta i stanie się dominującym wariantem w ciągu najbliższych tygodni lub miesiąca”.

Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób Omikron wpływa na dostępne szczepionki, ani jakie jest ryzyko hospitalizacji po zakażeniu się tym wariantem.

Eksperci analizujący dane z RPA twierdzą jednak, że nowy wariant koronawirusa Omikron ma „znaczną” zdolność do zakażenia osób, które nabrały odporności poprzez poprzednią infekcję.

Według badań, ryzyko reinfekcji było niższe w falach Beta i Delta niż w przypadku pierwszego szczepu wirusa, który, jak się uważa, pochodzi z Wuhan w Chinach.


Jednak ryzyko reinfekcji jest 2,4 razy wyższe w przypadku wariantu Omikron w porównaniu z pierwszą falą, napisali naukowcy z Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych (NICD) w RPA.

Wczoraj w Wielkiej Brytanii odnotowano kolejne 86 przypadków nowego wariantu koronawirusa nazwanego Omikron, co daje w sumie 246 przypadków tego wariantu w kraju.

Oznacza to wzrost o ponad 50% w stosunku do 160 przypadków, które zostały potwierdzone do wczoraj.

Spośród nowych przypadków wykrytych w ciągu ostatnich 24 godzin, 68 wykryto w Anglii, a 18 w Szkocji. Szkocja ma obecnie ogółem 48 przypadków zakażeń Omikronem.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Kolejne 90 przypadków Omikrona w UK. Z powodu epidemii zamknięto szkołę
 Czytaj następny artykuł:
Kierowca autobusu zwolniona z pracy po 34 latach, bo … jest zbyt niska