Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

To nie koniec pandemii Covid-19. „Nadchodzi więcej wariantów” - ostrzega ekspert z WHO

Dr David Nabarro specjalista ds. Covid-19 w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), powiedział Sky News, że w Wielkiej Brytanii pojawiło się „światło na końcu tunelu” w walce z Covid-19”.

Jednak droga do sukcesu może być jeszcze długa, ponieważ wkrótce najprawdopodobniej pojawią się nowe warianty koronawirusa, ostrzegł Nabarro.


„Patrząc na to z brytyjskiego punktu widzenia, wydaje się, że na końcu tunelu jest światło… Myślę jednak, że zanim dotrzemy do końca, droga będzie wyboista” – powiedział.

„Więc nawet jeśli można zacząć wyobrażać sobie, że koniec pandemii nie jest odległy, po prostu wszyscy bądźcie gotowi na możliwość, że pojawi się więcej wariantów i mutacji lub pojawią się dalsze wyzwania, w tym kolejne fale związane z wariantem Omikron”.

Powiedział też, że dzieci przez to, że zazwyczaj nie chorowały na COVID-19 „przez pewien czas będą nosicielami wirusa”.

Dr Nabarro dodał, że nadal trzeba „się obawiać tego wirusa”, zachęcając, aby robić wszystko, co można, aby przestać go przenosić.


„Zróbcie, co możecie, aby chronić innych przed jego wpływem. To nie jest zwykłe przeziębienie” - powiedział.

„Wiem, że ludzie chcieliby, aby tak było, ale jest to wirus, który wciąż ma naprawdę nieprzyjemne cechy. Zróbmy co w naszej mocy, aby chronić ludzi przed nim, jeśli tylko możemy” - dodał.

W Wielkiej Brytanii odnotowano kolejne 70 924 przypadków koronawirusa – poinformowało w niedzielę brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Najnowsze dane są bardzo optymistyczne i jest szansa, że kraj już przeszedł szczyt fali zakażeń wariantem Omikron.

Całkowita tygodniowa liczba infekcji wyniosła 754 054, jest to 38% mniej w porównaniu z poprzednimi 7 dniami, kiedy wykryto ponad milion nowych przypadków.

-