Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wielka Brytania wprowadza czterodniowy tydzień pracy. Na razie na próbę

W Wielkiej Brytanii wystartował sześciomiesięczny okres próbny testujący czterodniowy tydzień pracy.

W pilotażowym programie weźmie udział około 30 brytyjskich firm, które nie zmniejszą wynagrodzenia dla pracowników pracujących o jeden dzień krócej w tygodniu.

Zamiast tego pracownicy są poproszeni o utrzymanie 100% wydajności przez 80% swojego czasu.


Program pilotażowy został uruchomiony przez 4 Day Week Global we współpracy z think tankiem Autonomy, kampanią 4 Day Week UK oraz badaczami z Cambridge University, Oxford University i Boston College.

Joe O'Connor, kierownik programu pilotażowego 4 Day Week Global, powiedział: „Coraz więcej firm przechodzi na strategie skoncentrowane na produktywność, aby umożliwić im skrócenie czasu pracy bez obniżania płac”.

„Jesteśmy podekscytowani rosnącym rozmachem i zainteresowaniem naszym programem pilotażowym oraz szerzej czterodniowym tygodniem pracy”.

„Czterodniowy tydzień kwestionuje obecny model pracy i pomaga firmom odejść od prostego mierzenia, jak długo ludzie są »w pracy«, do większego skupienia się na wytwarzanych produktach. 2022 będzie rokiem, który zwiastuje tę śmiałą, nową przyszłość pracy” - dodał.

Program pilotażowy w Wielkiej Brytanii będzie prowadzony równolegle z innymi próbami w Stanach Zjednoczonych, Irlandii, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii.


Także w Szkocji, rozpoczęły już próby czterodniowego tygodnia po tym, jak Nicola Sturgeon obiecała w swoim manifeście wyborczym „lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym”.

Zwolennicy czterodniowego tygodnia pracy mówią, że pozwala on ludziom wykonywać więcej wolontariatu, opiekować się dziećmi i wykonywać inne wartościowe zajęcia, jednocześnie pomagając w walce ze zmianami klimatycznymi.

Kilka badań wykazało, że przejście na czterodniowy tydzień zwiększa produktywność i dobre samopoczucie pracowników.

Gdy Microsoft wypróbował czterodniowy tydzień bez utraty wynagrodzenia w japońskim biurze, produktywność wzrosła o 40%.

Niedawne badania sugerują też, że przejście na czterodniowy tydzień pracy w Wielkiej Brytanii może stworzyć 500 000 miejsc pracy w sektorze publicznym.

Podczas ostatnich wyborów Partia Pracy zapowiadała, że jeśli wygra wybory, skróci tydzień pracy w Wielkiej Brytanii do maksymalnie 32 godzin.


Partia Pracy zamierzała skrócić tydzień pracy, poprzez powrót do europejskiej dyrektywy dotyczącej unormowania czasu pracy, która ogranicza liczbę godzin, jaką ludzie mogą przepracować tygodniowo.

John McDonnell powiedział wtedy, że Brytyjczycy są jednym z najdłużej pracujących narodów w Europie, a dłuższy tydzień pracy wcale nie przekłada się na większą efektywność.

Według „Business Insider”, pracownicy z Wielkiej Brytanii średnio spędzają w pracy 42.5 godziny tygodniowo, podczas gdy średnia dla Unii Europejskiej to 41.2 godziny.

Krytycy pomysłu twierdzą jednak, że posunięcie jest zbyt kosztowne i wpłynęłoby na konsumentów i usługobiorców w dodatkowym dniu wolnym.

-