Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Boris Johnson okłamał parlament w sprawie imprez na Downing Street, twierdzi Dominic Cummings

Były główny doradca Borisa Johnsona pogrąża brytyjskiego premiera i oskarża go o kłamstwo.

Były doradca Borisa Johnsona powiedział, że premier wiedział z wyprzedzeniem o imprezie z alkoholem na Downing Street, która miała miejsce podczas pierwszego lockdownu i zgodził się na jej organizację.


Według Dominica Cummingsa zaprzeczenie temu w parlamencie było kłamstwem.

W zaktualizowanym w poniedziałek poście na swoim blogu Dominic Cummings odniósł się do spotkania, które miało miejsce 20 maja 2020 r., w czasie, gdy restrykcje w Wielkiej Brytanii zezwalały jedynie na spotykanie się na świeżym powietrzu z maksymalnie jedną osobą spoza własnego gospodarstwa domowego.

To właśnie przed tym spotkaniem główny prywatny sekretarz premiera Martin Reynolds, w mailu zachęcał personel do jak najlepszego wykorzystania pięknej pogody oraz do przyniesienia swojego własnego alkoholu na imprezę.


Pojawienie się tego e-maila wywołało gniew i wywołało wezwania, w tym niektórych konserwatywnych posłów, do rezygnacji premiera.

Boris Johnson przeprosił i przyznał się, że podczas pierwszego lockdownu uczestniczył w ogrodowej imprezie z drinkami na Downing Street.

Jednak jak powiedział premier „W domyśle wierzyłem, że było to wydarzenie związane z pracą”.

Według Dominica Cummingsa Boris Johnson okłamał parlament, bo on sam podniósł swoje obawy dotyczące tego spotkania bezpośrednio z szefem rządu i może takie zeznania złożyć pod przysięgą.


„Premier został poinformowany o zaproszeniu, wiedział, że to impreza z drinkami, okłamał parlament” - napisał Cummings na Twitterze, zamieszczając link do wpisu na swoim blogu.

Jeśli zostanie ustalone, że Johnson wiedział z wyprzedzeniem o imprezie i okłamał parlament, twierdząc, że jest to „zdarzenie związane z pracą”, byłby znacznie bardziej zagrożony wyrzuceniem ze stanowiska.

-