Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Boris Johnson i Rishi Sunak złamali prawo. Politycy ukarani grzywną za imprezy podczas lockdownu

Boris Johnson i Rishi Sunak zostaną ukarani grzywną za uczestnictwo w imprezach na Downing Street podczas lockdownu, potwierdziło Downing Street.

Dochodzenie policyjne w sprawie naruszeń przepisów lockdownu wykazało, że dwóch najwyższych rangą polityków w kraju złamało prawo, które sami ustanowili na początku pandemii.

Boris Johnson jest pierwszym w historii urzędującym premierem, który złamał prawo. Jego żona Carrie Johnson również została ukarana grzywną.


Dziś policja poinformowała, że nałożono co najmniej 30 kolejnych grzywien za naruszenie przepisów dotyczących lockdownu na Downing Street i Whitehall.

W oświadczeniu we wtorek rano Scotland Yard poinformował, że wystawił już ponad 50 mandatów karnych w tej sprawie.

Funkcjonariusze nie wymienili żadnej z osób ukaranych grzywną, ale Downing Street powiedziało, że premier znalazł się w grupie łamiących prawo.


Rzecznik potwierdził, że wśród nich byli Johnson i Sunak: „Premier i kanclerz otrzymali dziś zawiadomienie, że policja zamierza wystawić im mandaty ryczałtowe. Nie mamy dalszych szczegółów, ale poinformujemy Was ponownie, kiedy to zrobią”.

Nie jest jasne, z jakimi wydarzeniami są związane grzywny.

Zobacz też:


Oczekuje się, że teraz pojawi się wiele wezwań do rezygnacji polityków ze swoich stanowisk.

Boris Johnson prawdopodobnie stanie przed presją, z którą borykał się na początku roku, gdy pojawiły się nowe zarzuty o łamanie zasad lockdownu.


W tym czasie premier spotkał się z wieloma publicznymi wezwaniami niektórych posłów torysów, aby zrezygnował ze swojego stanowiska.

Wielu posłów złożyło też listy do Komitetu z 1922 roku wzywające do głosowania nad wotum nieufności wobec premiera Wielkiej Brytanii.

Nie osiągnięto jednak progu 54 listów wymaganych do uruchomienia automatycznego głosowania w sprawie wotum nieufności.

-