Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Terrorysta, który zamordował posła Davida Amessa skazany na dożywocie

Terrorysta, który zamordował posła, Sir Davida Amessa, ma umrzeć za kratkami po tym, jak został skazany na karę dożywotniego więzienia.

Fanatyk Państwa Islamskiego Ali Harbi Ali pojawił się w środę w Old Bailey po tym, jak został skazany za morderstwo i przygotowywanie aktów terrorystycznych.

David Amess z brytyjskiej Partii Konserwatywnej został ponad 20 razy dźgnięty nożem podczas spotkania z wyborcami.


Do ataku na brytyjskiego parlamentarzystę doszło w październiku zeszłego roku w miejscowości Leigh-on-Sea w hrabstwie Essex w południowo-wschodniej Anglii.

Poseł został zaatakowany po tym, jak udał się na spotkanie z mieszkańcami do kościoła metodystów Belfairs w Leigh-on-Sea gdzie napastnik wielokrotnie ugodził go nożem.

Policja w Essex aresztowała 25-letniego mężczyznę pod zarzutem morderstwa. Pożniej poinformowała, że morderstwo konserwatywnego posła Sir Davida Amessa jest traktowane jako atak terrorystyczny.

David Amess miał 69 lat. Był posłem do Izby Gmin z ramienia Partii Konserwatywnej od 1983 roku. Od 1997 r. był posłem reprezentującym Southend West. Przed referendum w 2016 roku poparł brexit.

Amess był znany ze stanowczego sprzeciwu wobec aborcji i popierania przywrócenia kary śmierci za najcięższe przestępstwa. Od zawsze opowiadał się przeciwko promocji praw osób LGBT i legalizacji małżeństw homoseksualnych. Był głośnym eurosceptykiem. W 2016 roku poparł brexit.


Jednocześnie Amess znany był z walki o prawa zwierząt. Jeszcze w 1988 roku przeprowadził w parlamencie ustawę zakazująca pętania koni. Mimo swoich konserwatywnych poglądów sprzeciwiał się tradycji polowania na lisy, doprowadzając do ustanowienia zakazu tej praktyki.

Poseł regularnie spotykał się ze swoimi wyborcami. W swoim ostatnim wpisie na Twitterze zapraszał na spotkanie do kościoła w Leigh-on-Sea, gdzie zaatakował nożownik.

Prokuratorzy opisali Alego jako „żądnego krwi” zwolennika Państwa Islamskiego, który przez lata planował swój spisek mający na celu zabicie posła.

Zobacz też:


26-latek rozważał ataki na innych polityków, w tym Michaela Gove, Dominica Raaba i Sir Keira Starmera, zanim zdecydował się na zabójstwo Sir Davida.

Ali Harbi Ali powiedział podczas procesu, że nie żałuje zabójstwa, mówiąc, że Sir David zasłużył na śmierć, ponieważ głosował w parlamencie za nalotami na Syrię w 2014 i 2015 roku.

Zabójca w poniedziałek „z powodów religijnych” odmówił wstania w sądzie, kiedy ławnicy wydali swoje werdykty.


Ława przysięgłych uznała go za winnego po zaledwie 18 minutach narady.

W Wielkiej Brytanii niewiele osób otrzymuje dożywotni wyrok więzienia bez możliwości ubieganie się o wcześniejsze zwolnienie.

Inni znani mordercy, którzy spędzą całe życie za kratkami, to skrajnie prawicowy ekstremista Thomas Mair, który zamordował posłankę Partii Pracy Jo Cox w 2016 roku, oraz policjant Wayne Couzens, który w zeszłym roku zgwałcił i zabił Sarah Everard w południowym Londynie.

-