Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wielka Brytania będzie odsyłać nielegalnych imigrantów do Rwandy

Rząd planuje wysyłanie osoby ubiegające się o azyl do Rwandy w celu rozwiązania problemu przepraw małych łodzi przez kanał La Manche.

W czwartkowym przemówieniu Boris Johnson powiedział, że potrzebne są działania w celu zwalczania „podłych przemytników ludzi”, zamieniających ocean w „wodniste cmentarzysko”.


Ujawniając szczegóły tej dramatycznej strategii, Johnson powiedział, że „dziesiątki tysięcy” migrantów z kanału La Manche zostanie wysłanych do kraju wschodnioafrykańskiego – 4000 mil od Wielkiej Brytanii – z biletem w jedną stronę.

Konserwatywny rząd Wielkiej Brytanii zawarł już z Rwandą umowę o wysłaniu tam niektórych osób ubiegających się o azyl.

Premier wyjaśnił, że przez stulecia Wielka Brytania przyjmowała imigrantów, którzy wnoszą istotny wkład w życie kraju, ale imigracja musi się odbywać w kontrolowany sposób.


- Dzięki temu możemy zapewnić wszystkim przybyszom wsparcie, którego potrzebują, aby odbudować swoje życie, zintegrować się i rozwijać. Warunkiem tej szczodrości jest to, że nie możemy utrzymać równoległego nielegalnego systemu.

Zgodnie z umową, którą w Rwandzie podpisała brytyjska minister spraw wewnętrznych Priti Patel, w tym kraju powstanie ośrodek, do którego odsyłani będą przede wszystkim młodzi, samotni mężczyźni.

Ci, którzy uzyskają prawo do azylu, będą mogli osiedlić się w Rwandzie, ci, których wniosek zostanie odrzucony, uzyskają status imigranta w tym kraju bądź zostaną odesłani do kraju pochodzenia.

W początkowej fazie Wielka Brytania przekaże na ich zakwaterowanie oraz pomoc w integracji 120 mln funtów, ale szacuje się, że docelowo może to kosztować brytyjski rząd nawet 1,4 mld funtów rocznie.

Pierwsze loty deportacyjne mają się odbyć w najbliższych tygodniach.


Politycy opozycji i organizacje potępili to jako nieludzkie, niepraktyczne i marnotrawstwo publicznych pieniędzy.

Ponad 160 brytyjskich organizacji – w tym Liberty, Stonewall i Greenpeace – wszystkie podpisały list otwarty do premiera i minister spraw wewnętrznych w proteście przeciwko umowie.

-