Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Coraz więcej obywateli EU musi na lotniskach udowadniać, że mieszka w UK. Zobacz, jak uniknąć kłopotów

W brytyjskich mediach pojawia się coraz więcej doniesień, że Polacy i inni obywatele Unii Europejskiej mieszkający na stałe w Wielkiej Brytanii, po powrocie z wakacji są proszeni o udowodnienie tego, że się mieszka w UK.

Laurence Sauvage-Lumb, która pochodzi z Lille we Francji, ale mieszka w Ormskirk w hrabstwie Lancashire z mężem i córką została poproszona, aby udowodniła, że ​​mieszka w Wielkiej Brytanii.


Kobieta, która mieszka w UK od 15 lat i ma status osoby osiedlonej, wracała ze swojego rodzinnego kraju w czwartek 14 kwietnia.

Podczas kontroli paszportowej na lotnisku spytano ją, jak długo planuje zostać w kraju.

Gdy oznajmiła, że wraca do domu, została poproszona o „udowodnienie”, że mieszka w Anglii – pomimo tego, że mieszkała w Wielkiej Brytanii przez 15 lat, wyszła za mąż za obywatela Wielkiej Brytanii i uzyskała status osoby osiedlonej po Brexicie.


„Kiedy poproszono mnie o paszport, zapytano mnie »jak długo planujesz zostać w Anglii?«. Powiedziałam »mieszkam tutaj«, w odpowiedzi usłyszałam »no cóż, jesteś Francuzką, więc możesz to udowodnić?«” powiedziała kobieta dla Cheshire Live.

Dopiero po dłuższym czasie i wielu kłótniach podczas kontroli paszportowej Laurence zdołała uzyskać dostęp do Internetu i za pośrednictwem poczty elektronicznej wykazać, że ma status osoby osiedlonej i ma prawo pozostać w Wielkiej Brytanii.

Jak się okazuje, takich sytuacji jest coraz więcej, a wynikają one z tego, że osoba, która uzyskała status osoby osiedlonej, w późniejszym czasie wymieniała swój paszport.

Zobacz też:


Nowy paszport nie jest automatycznie powiązany ze statusem osoby osiedlonej, dlatego po wymianie dokumentu należy o tym powiadomić Home Office.

Podobnie jest także z osobami, które ubiegały się o settled status przy pomocy polskiego dowodu osobistego, a następnie chcą wjechać do Wielkiej Brytanii przy pomocy paszportu.


Zmianę dokumentu tożsamości można dokonać na stronie: https://www.gov.uk/update-uk-visas-immigration-account-details/update-your-ukvi-account

Aby się zalogować, należy podać dane dokumentu użytego podczas składania wniosku o status osoby osiedlonej.

Zamiast zmieniać dokument, można też wydrukować lub pokazać online potwierdzenie statusu rezydencji, które jest dostępne na tej stronie: https://www.gov.uk/view-prove-immigration-status

-