Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii spadła z powodu rosnących kosztów życia

Według oficjalnych danych sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii spadła w marcu z powodu rosnących kosztów życia, które uderzyły w budżety konsumentów.

Gwałtownie spadła sprzedaż online, a ludzie ograniczyli wydatki, które nie są niezbędne — poinformował Urząd Statystyczny.


Sprzedaż paliw również spadła, bo wiele osób ograniczyło podróże z powodu rekordowych cen benzyny i oleju napędowego.

Jednak jak podaje ONS ogólna sprzedaż detaliczna, nadal przekracza poziomy sprzed pandemii Covid-19.

Sprzedaż detaliczna spadła w ciągu miesiąca 1,4%, a lutowe dane o sprzedaży również zostały zrewidowane w dół.


Kryzys związany z rosnącymi kosztami życia jest napędzany gwałtownymi wzrostami cen paliw, energii i żywności.

Obecnie inflacja w Wielkiej Brytanii wynosi 7%, co jest najwyższym wskaźnikiem od 30 lat.

Ceny energii i paliw rosły jeszcze przed rosyjską inwazją na Ukrainę, gdy gospodarka zaczęła wychodzić z pandemii koronawirusa, a konflikt jeszcze bardziej podniósł ceny.

Zobacz też:


Największy wpływ na marcowy spadek sprzedaży detalicznej miał spadek sprzedaży internetowej, która była wysoka podczas pandemii, ale już wcześniej spadła po złagodzeniu ograniczeń dotyczących koronawirusa.

Znacznie spadła też sprzedaż paliw, a dowody sugerują, że niektórzy ludzie ograniczyli mniej niezbędne podróże z powodu rekordowo wysokich cen benzyny.


Najnowsze dane również pokazują, że sprzedaż żywności spada już piąty miesiąc z rzędu.

„Gwałtowny spadek sprzedaży w marcu sugeruje, że gospodarstwa domowe już ograniczają wydatki, aby poradzić sobie z wyższymi kosztami żywności i paliwa” – powiedziała brytyjska ekonomistka z Capital Economics Bethany Beckett.

„To może się tylko pogorszyć w nadchodzących miesiącach, gdy koszty utrzymania ciągle rosną. Dane z marca poprzedzają ogromny kwietniowy 54% wzrost rachunków, który mocno uderzy w budżety gospodarstw domowych” - dodała.

-