Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

W supermarketach w UK będzie coraz więcej pustych półek. Zobacz jakich produktów może zabraknąć

Brytyjscy rolnicy ostrzegają przed kryzysem żywnościowym wywołanym niedoborami i rosnącymi cenami hurtowymi produktów i pasz dla zwierząt.

Duże supermarkety już teraz ograniczają ilość oleju słonecznikowego, jaką mogą kupić klienci, ponieważ w dużej mierze pochodzi on z Ukrainy.


Jednak istnieją coraz większe obawy, że niedługo będzie trzeba racjonować dużo więcej produktów spożywczych.

Przedstawiciele brytyjskiego rolnictwa, podczas rozmów w zeszłym tygodniu, ostrzegli przed zbliżającym się kryzysem ministra ds. środowiska George'a Eustice'a.

Tim Lang, profesor polityki żywnościowej na University of London, powiedział: „Mówimy dziś o racjonowaniu oleju słonecznikowego, ale wkrótce mogą to być inne produkty”.

„Kryzys na Ukrainie narasta i przypomina nam – i rządowi – że nie możemy zakładać, że półki w supermarketach będą zawsze pełne” - dodał.


Tesco, Morrisons, Waitrose i Iceland już ograniczają ilość oleju słonecznikowego, który można kupić, jednak istnieją obawy, że niedobory będą dotyczyć też innych produktów.

Możliwe, że ich nie zabraknie całkowicie, ale konsumenci będą mieli dużo mniejszy wybór.

Zobacz też:


Ukraina i Rosja eksportują dziesiątki milionów ton pszenicy i innych zbóż, które są wykorzystywane do produkcji żywności oraz pasz dla zwierząt.

Brak i wyższe ceny zbóż wpłyną na ceny i ilość wielu produktów na półkach supermarketów między innymi pieczywa, makaronu i piwa, ale też mięsa i drobiu.


Zabraknąć też może białych ryb, ponieważ Rosja jest ich głównym dostawcą do Europy i Wielkiej Brytanii.

Profesor Lang powiedział: „Obserwujemy destabilizację systemu żywnościowego i nadszedł czas, aby rząd się opanował”.

„To nie supermarkety powinny decydować, co możemy, a czego nie możemy kupić, rząd musi być w to zaangażowany” - stwierdził.

-