Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Bank Anglii podnosi stopy procentowe i ostrzega przed recesją

Bank Anglii podniósł stopę procentową do 1%, czyli najwyższego poziomu od 13 lat.

To czwarty z rzędu wzrost stóp procentowych w Wielkiej Brytanii jest on spowodowany rosnącą inflacją.


Bank przestrzegł też przed nadchodzącą recesją, według prognoz gospodarka Wielkiej Brytanii skurczy się jeszcze w tym roku w obliczu dwucyfrowej inflacji i bezprecedensowego ograniczenia dochodów gospodarstw domowych.

W swojej pierwszej prognozie od rosyjskiej inwazji na Ukrainę Bank stwierdził, że teraz oczekuje, że załamanie cen energii pozostawi trwałą bliznę, zwiększając bezrobocie i przyczyniając się do słabego lub ujemnego wzrostu w 2023 r.

Mimo to Komitet Polityki Pieniężnej Banku (MPC) zagłosował za podwyższeniem stóp procentowych o ćwierć punktu procentowego do 1% - najwyższego poziomu od 2009 roku.


Prognoza Banku podkreśla wyzwania stojące przed gospodarstwami domowymi, z wyższymi kosztami energii, wyższymi podatkami i wyższymi stopami procentowymi, które mogą drastycznie obniżyć wydatki gospodarstw domowych w miarę upływu roku.

Zobacz też:

Jednak chyba najbardziej uderzającą ze wszystkich prognoz jest to, że inflacja, mierzona wskaźnikiem cen konsumpcyjnych, wzrośnie do 10,25% pod koniec tego roku, to prawie dwukrotnie więcej niż poprzednia prognoza.

Taki poziom inflacji byłby najwyższy, z jakim zmagała się Wielka Brytania od 40 lat, czyli od wczesnych lat 80., kiedy kraj znajdował się na końcu długiego okresu stagflacji – wysokiej inflacji i niskiego wzrostu.

-