Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Ryanair „wymyślił zasadę”, która uniemożliwia niektórym dzieciom podróż z Wielkiej Brytanii do UE

Ryanair został oskarżony o zatrzymywanie na lotniskach niektórych dzieci chcących lecieć z Wielkiej Brytanii do krajów Unii Europejskiej, na podstawie „wymyślonych przepisów”.

Według The Independent tania linia lotnicza upiera się, że przepisy Unii Europejskiej mówią, że paszport dziecka w dniu podróży nie może mieć więcej niż pięć lat.


Jednak inne linie lotnicze i Komisja Europejska (KE) nie są świadome istnienia takiej zasady.

The Independent twierdzi, że irlandzkie linie lotnicze wymyśliły zasadę dotyczącą paszportów dla dzieci, co spowodowało, że wakacje na Teneryfie jednej z brytyjskich rodzin opóźniły się o 26 godzin.

15-letni Zak Schoneville nie został wpuszczony na pokład samolotu Ryanaira na lotnisku Glasgow Prestwick w poniedziałek 2 maja, ponieważ linie lotnicze twierdziły, że jego paszport stracił ważność.

Paszport Żaka został wydany w marcu 2017 r. i ma ważność do 31 października 2022 r., a więc jeszcze przez 5 miesięcy.

Matka chłopaka, Lisa powiedziała, że ​​przedstawiciel Ryanaira przy stanowisku odpraw powiedział rodzinie, że jej syn nie może podróżować z powodu Brexitu, bo paszporty dzieci są ważne tylko przez pięć lub dziesięć lat od daty wydania.


Dodała, że ​​rodzina kilkakrotnie prosiła o linki do stron internetowych, ale nikt nie pokazał im żadnych fizycznych dowodów na to, że taki przepis istnieje.

Nastolatek ostatecznie poleciał na Teneryfę wraz z rodziną dopiero następnego dnia samolotem Jet2 z Edynburga.

Tym razem nie było żadnych problemów z wejściem na pokład samolotu, hiszpańscy funkcjonariusze graniczni również bez problemu przepuścili go przez granicę.

Zobacz też:


Według The Independent Komisja Europejska wydała jedynie wytyczne, że w dniu podróży do krajów członkowskich UE paszporty brytyjskie muszą być wydane mniej niż 10 lat temu.

Dodatkowo paszport brytyjski musi również mieć co najmniej trzy miesiące ważności w dniu, w którym jego właściciel planuje opuścić UE.


W oświadczeniu przekazanym The Independent Ryanair napisał: „Pasażerowi z Wielkiej Brytanii słusznie odmówiono wejścia na pokład w Glasgow Prestwick, ponieważ jego paszport nie był ważny na podróż do UE”.

„Paszport tego nastolatka został wydany w marcu 2017 r., w związku z czym przekroczył dozwoloną pięcioletnią ważność na wjazd do UE w marcu 2022 r., a 2 maja 2022 r. nie był już ważnym dokumentem”.

-