Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Książę Karol wygłosił przemówienie królowej w imieniu swojej matki

Książę Karol przejął dziś rolę głowy państwa, czytając przemówienie królowej zamiast królowej Elżbiety II.

Przyszły król po raz pierwszy przemawiał na otwarciu sesji parlamentu.

Powiedział, że priorytetem rządu jest „wzmocnienie gospodarki i pomoc w obniżeniu kosztów utrzymania”.


Książę Walii nie odniósł się do zdrowia swojej matki, ale powiedział, że nie może się doczekać w przyszłym miesiącu obchodów platynowego jubileuszu, czyli 70 lat na tronie.

W przemówieniu zmienił słowa i powiedział „rząd Jej Królewskiej Mości” zamiast „mój rząd”, jak powiedziałaby królowa.

Stan zdrowia królowej zmusił ją do tego, aby wycofać się z wtorkowego uroczystego otwarcia sesji brytyjskiego parlamentu. Stało się to po raz pierwszy od 59 lat.

„Królowa nadal doświadcza epizodycznych problemów z poruszaniem się i w porozumieniu z lekarzami niechętnie zdecydowała, że ​​nie weźmie udziału w otwarciu parlamentu. Na prośbę Jej Królewskiej Mości i za zgodą odpowiednich władz Książę Walii odczyta Przemówienie Królowej w imieniu Jej Królewskiej Mości w obecności księcia Cambridge” – brzmiało oświadczenie Pałacu.


Rzecznik nr 10 powiedział: „Premier w pełni szanuje życzenie Jej Królewskiej Mości i jest wdzięczny księciu Walii za zgodę na wygłoszenie przemówienia w jej imieniu”.

Królową podczas wydarzenia reprezentował książę Karol w towarzystwie księcia Williama, który nigdy wcześniej nie uczestniczył w tej uroczystości.

Karol powiedział, że rząd zwiększy możliwości we wszystkich częściach kraju i wesprze pracę większej liczby osób.

Zobacz też:


Zajęcie się nierównościami regionalnymi – nazwane przez rząd "wyrównywaniem szans" – było jedną z głównych obietnic manifestu premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona.

Książę Karol przedstawił też inne priorytety rządu, takie jak zwiększenie bezpieczeństwa na ulicach i zmniejszenie zaległości opieki zdrowotnej po pandemii Covid-19.


Wspomniał też o kwestiach dotyczących imigracji i przestępczości, zapewnił, że rząd będzie chronił integralność granic Wielkiej Brytanii i zapewniał bezpieczeństwo jej mieszkańcom.

Zapewnił też, że Wielka Brytania będzie dalej wspierać humanitarnie i wojskowo Ukrainę w związku z rosyjską inwazją.

„W tych trudnych czasach mój rząd będzie odgrywał główną rolę w obronie demokracji i wolności na całym świecie, w tym w dalszym wspieraniu narodu ukraińskiego” – powiedział książę Karol.

-