Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Limit cen energii w UK może wzrastać co trzy miesiące

Limit cen energii, który określa maksymalną wysokość rachunków za gaz i energię elektryczną dla gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii, może wkrótce podlegać przeglądowi co trzy miesiące.

Oznacza to, że rachunki za energię elektryczną i za gaz Wielkiej Brytanii mogą wzrastać częściej niż dotychczas.


Większość gospodarstw domowych w kraju jest obecnie chronionych przez limit cen energii, który jest aktualizowany co sześć miesięcy.

Regulator energii Ofgem jednak chce, aby limit ten był zmieniany co trzy miesiące, czyli 2 razy częściej.

Ofgem przekazał w oświadczeniu: „Częstsza zmiana limitu cenowego odzwierciedlałby najbardziej aktualne i dokładne ceny energii i oznaczałby, że gdy ceny spadną z obecnych rekordowych poziomów, klienci odczują korzyści znacznie wcześniej”.

„Ta zmiana pomogłaby również dostawcom energii dokładniej przewidywać, ile energii muszą kupić dla swoich klientów, zmniejszając ryzyko dalszych awarii dostawców, które ostatecznie podnoszą koszty dla konsumentów”.


Limit cenowy został wprowadzony dwa lata temu, aby ograniczyć koszty gazu i elektryczności.

Limit chronił rodziny podczas pandemii, ponieważ uniemożliwiał firmom zwiększania kosztów energii.

Miliony gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii w kwietniu zobaczyły, że ich rachunki za energię wzrosły podwójnie, co było właśnie związane ze wzrostem progu cen energii.

Zobacz też:


Ostatnia podwyżka o 54% ogłoszona przez regulator Ofgem dodała 693 GBP do rocznych kosztów typowego gospodarstwa domowego, co oznacza, że średnio rachunki za energię wzrosły do 1971 funtów rocznie.

Teraz według planów limit ma wzrosnąć w październiku, według szacunków może to spowodować wzrost rachunków do 2900 funtów dla typowego użytkownika.

-