Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wielka Brytania planuje obniżkę podatku dochodowego jeszcze w tym roku

W obliczu rosnącej presji politycznej Rishi Sunak planuje wcześniejszą obniżkę podatku dochodowego, aby złagodzić kryzys związany z rosnącymi kosztami życia.

Konserwatywni posłowie namawiają ministra finansów do jak najszybszej interwencji w celu zmniejszenia obciążenia gospodarstw domowych.


Źródła rządowe poinformowały iNews, że Rishi Sunak rozważa przesunięcie planowanej obniżki podatku o jeden procent do przodu, więc bardzo możliwe, że zostanie ona ogłoszona jesienią tego roku.

Sunak powiedział parlamentarzystom, że obniżenie podatków było jego „absolutnym priorytetem”, dodając: „Zaczęliśmy zeszłej jesieni od obniżenia stawki podatkowej dla osób o najniższych dochodach”.

„Kontynuowaliśmy to w wiosennym oświadczeniu, wprowadzając obniżkę podatków dla osób o niższych średnich dochodach poprzez podniesienie podstawowego progu, a naszym priorytetem jest dalsze obniżanie podatków dla osób pracujących, w tym przez cięcie podatku dochodowego, gdy tylko pozwalają na to finanse publiczne”.

Obniżka podstawowej stawki podatku dochodowego z 20 procent do 19 procent miała wejść w życie w kwietniu 2024 roku.


Jednak urzędnicy z Ministerstwa Finansów potwierdzili, że kanclerz zastanawia się nad przesunięciem jej o rok, więc bardzo możliwe, że zostanie ona ogłoszona w jesiennym budżecie tego roku.

Urzędnicy badają prognozy deficytu Biura ds. Odpowiedzialności Budżetowej, aby ustalić, czy taki ruch byłby opłacalny.

Zwiększyłoby to deficyt Wielkiej Brytanii o ponad 5 miliardów funtów – wzrost zadłużenia netto o około 10 procent – ​​ale zgodnie z obecnymi prognozami, nadal pozwalałby rządowi na przestrzeganie reguł fiskalnych.

-