Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Ważny komunikat w sprawie polskich paszportów i nieuczciwych pośredników w UK

Na stronie polskiego konsulatu pojawił się ważny komunikat w sprawie nieuczciwej działalności tzw. pośredników paszportowych, którzy oferują terminy na wizyty paszportowe w polskich urzędach konsularnych.

Jak się okazało, Polacy próbują zarobić na rezerwacji i odsprzedaży terminów na polskie wizyty paszportowe w UK.


Tak zwani pośrednicy rezerwują terminy, których sami nie potrzebują, a następnie je sprzedają.

Na portalach społecznościowych, pojawiły się oferty odsprzedaży terminów za 30 funtów.

Warto jednak zauważyć, że podczas rejestracji terminu należy podać swoje dane, a konsulaty nie zezwalają na przeniesienie terminu na inne osoby.

Konsulat w Londynie nazwał taką działalność nieuczciwą i zauważył, że osoby te zabierają polskim obywatelom możliwość bezpłatnej i bezpośredniej rezerwacji wizyt na spotkania w urzędach.


Poniżej cytujemy komunikat udostępniony na stronie gov.pl

„Ważny komunikat w sprawie nieuczciwej działalności tzw. pośredników paszportowych, którzy oferują terminy na wizyty paszportowe w polskich urzędach konsularnych na terenie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, udostępniane w systemie rejestracji e-Konsulat.

Informujemy, że Ambasada RP w Londynie oraz polskie urzędy konsularne w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej odnotowały nieuczciwą działalność tzw. pośredników, którzy oferują terminy na wizyty paszportowe udostępniane w systemie rejestracji e-Konsulat. Odbierają oni tym samym polskim obywatelom możliwość bezpłatnej i bezpośredniej rezerwacji wizyt na spotkania w urzędach.


Informujemy, że polskie placówki zagraniczne nie współpracują z podmiotami świadczącymi usługi rezerwacji miejsc na spotkania urzędowe, w tym paszportowe, nie mają żadnego związku z tymi podmiotami i nie ponoszą odpowiedzialności za przedstawiane przez te podmioty w Internecie (szczególnie w mediach społecznościowych) płatne oferty świadczenia pomocy w rezerwacji miejsc na spotkania paszportowe.

Przypominamy, że sama rejestracja wizyty w systemie e-Konsulat jest bezpłatna. Z kolei opłaty za wydanie dokumentów paszportowych przyjmowane są przy składaniu wniosków, w kasach polskich placówek zagranicznych. Ich wysokość wynika z przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 18 grudnia 2015 r. w sprawie opłat konsularnych.

Zwracamy także uwagę, że przekazywanie osobom trzecim swoich danych osobowych, które są prawnie chronione, niesie za sobą wysokie ryzyko związane z wykorzystaniem tych danych w sposób nieuprawniony”.

Źródło:www.gov.pl

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Motocyklista walczy o życie po wypadku w Kingstanding. Aresztowano 5 osób
 Czytaj następny artykuł:
Inflacja w Wielkiej Brytanii najwyższa od 40 lat