Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wybuch epidemii małpiej ospy w Wielkiej Brytanii. 11 nowych przypadków

Ilość zakażeń małpią ospą w Wielkiej Brytanii wzrosła ponad dwukrotnie.

W środę zidentyfikowano dwa dodatkowe przypadki, co daje w sumie dziewięć, ale dziś służba zdrowia ogłosiła kolejne 11 zakażeń.

Zwiększa to całkowitą liczbę zgłoszonych w kraju do 20 - chociaż istnieją obawy, że wiele przypadków pozostaje niewykrytych.

Uważa się, że dwa niedawno zakażone osoby, jedna w Londynie, a druga w południowo-wschodniej Anglii, zaraziły się w Wielkiej Brytanii, ponieważ żadna z nich nie miała połączeń z krajem, w którym wirus jest endemiczny.


Wielka Brytania rozpoczęła gromadzenie tysiące szczepionek i leków przeciwko małpiej ospie, obawiając się, że obecna fala zachorowań jest tylko wierzchołkiem góry lodowej.

Kraj ma około 5000 dawek szczepionki przeciwko ospie, która jest skuteczna w około 85%, ale według doniesień, ministrowie zamówili kolejne 20 000 fiolek, aby poradzić sobie z oczekiwanym wzrostem infekcji.

Minister zdrowia Sajid Javid powiedział: „Dzisiaj rano poinformowałem ministrów zdrowia G7 o tym, co wiemy do tej pory".

„Większość przypadków jest łagodna i mogę potwierdzić, że kupiliśmy kolejne dawki szczepionek, które są skuteczne przeciwko małpiej ospie ".

Większość przypadków małpiej ospy nie jest ze sobą powiązanych, co sugeruje, że wirus rozprzestrzenia się szerzej w społeczeństwie.

Rząd rozważa kampanię zdrowia publicznego, aby ostrzec gejów, że choroba może być wśród nich bardziej rozpowszechniona.


Chociaż małpia ospa nie jest klasyfikowana jako choroba przenoszona drogą płciową, wiele ostatnich przypadków w Wielkiej Brytanii dotyczyło mężczyzn uprawiających seks z innymi mężczyznami.

Sześć przypadków w Wielkiej Brytanii dotyczy gejów lub biseksualistów, co według urzędników „sugeruje rozprzestrzenianie się w kontaktach seksualnych”.

Główna doradczyni medyczna UKHSA, dr Susan Hopkins powiedziała, że agencja zachęca mężczyzn, którzy są gejami lub biseksualistami, aby byli świadomi wszelkich nietypowych wysypek lub zmian chorobowych i niezwłocznie kontaktowali się ze służbą zdrowia seksualnego.

Eksperci opisali ostatnią epidemię jako „niezwykłą”, ponieważ uważano, że przenoszenie małpiej ospy z człowieka na człowieka jest niezwykle rzadkie.


Według PHE małpia ospa jest rzadko przenoszona na ludzi i większość pacjentów wraca do zdrowia w ciągu kilku tygodni, choroba może jednak wywołać ciężkie powikłania u niektórych osób.

Początkowe objawy to gorączka, ból głowy, bóle mięśni, ból pleców, obrzęk węzłów chłonnych, dreszcze i wyczerpanie.

Może również rozwinąć się bardzo swędząca wysypka, zwykle zaczyna się od twarzy, następnie rozprzestrzenia się na inne części ciała. W końcu tworzy strup, który opada.

-