Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Głosowanie nad wotum nieufności dla Borisa Johnsona możliwe już w tym tygodniu

Rebelianci z partii Konserwatywnej mają nadzieje, że w nadchodzących dniach odbędzie się głosowanie w sprawie wotum nieufności dla Borisa Johnsona.

Aby takie głosowanie się odbyło, listy wzywające do głosowania nad wotum nieufności dla premiera musi złożyć 54 posłów z partii Borisa Johnsona.


Według Sky News 28 konserwatystów już publicznie wezwało Johnsona do rezygnacji, a kilku kolejnych kwestionowało jego stanowisko.

Minister biznesu Paul Scully w niedzielę powiedział, że głosowanie nad wotum nieufności jest bardzo prawdopodobne, ale według niego premier „stawi czoła” temu wyzwaniu.

Sam proces wysyłania listów do głosowania jest anonimowy i tylko starszy poseł Sir Graham Brady – który przewodniczy Komitetowi Konserwatystów z 1922 r. – wie, kto wysłał list.

Jeden z parlamentarzystów rebeliantów powiedział Sky News, że podejrzewają, że głosowanie odbędzie się w tym tygodniu, ale dodał, że trudno jest dokładnie to przewidzieć.

W zeszłym tygodniu ukazał się pełny raport Sue Gray dotyczący imprez na Downing Street łamiących zasady lockdownu.


W wyniku tych imprez premier Wielkiej Brytanii jako pierwszy szef rządu w historii, został ukarany mandatem za złamanie prawa.

W czasie gdy odbywały się imprezy, duże zgromadzenia były zakazane w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Z raportu wynika, że imprezy odbywały się nawet do 4 nad ranem, ich uczestnicy okazywali brak szacunku dla ekip sprzątających i ochrony, a jeden z nich nawet wymiotował po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu.

Zobacz też:


Niezredagowany raport, opublikowany wczoraj, zawierał świeże rewelacje na temat bójki, do której doszło między dwoma uczestnikami.

Raport pokazuje też, że na imprezy donoszono alkohol w walizkach, zamawiano pizzę i było też karaoke.

16 kwietnia 2021 roku miało odbyć się natomiast przyjęcie w ogrodzie Downing Street, na którym złamano huśtawkę syna premiera. Impreza miała trwać do wczesnych godzin porannych.


W przeddzień pogrzebu księcia Filipa w kwietniu 2021 roku ostatni biesiadnik opuścił Downing Street o 4.20 rano po imprezie trwającej do wczesnych godzin porannych.

Aby odbyło się wewnątrzpartyjne głosowanie nad wotum nieufności dla Johnsona jako lidera, musi się o to zwrócić co najmniej 15 proc. posłów tego ugrupowania, co obecnie oznacza 54 osoby.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Już dziś głosowanie nad wotum nieufności dla Borisa Johnsona
 Czytaj następny artykuł:
Ryanair, TUI, BA, easyJet: Ekspert zdradza, jak oszczędzić setki funtów podczas podroży


// //