Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Już dziś głosowanie nad wotum nieufności dla Borisa Johnsona

Już dziś odbędzie się głosowanie w sprawie wotum nieufności dla Borisa Johnsona.

Sir Graham Brady, przewodniczący Komitetu z 1922 r. zrzeszonych posłów partii konserwatywnej, ogłosił dziś rano, że otrzymał ponad 54 listy wzywające do wotum zaufania.

Proces wysyłania listów do głosowania jest anonimowy i tylko starszy poseł Sir Graham Brady – który przewodniczy Komitetowi Konserwatystów z 1922 r. – wie, kto wysłał list.


Głosowanie odbędzie się dziś wieczorem w Izbie Gmin między 18:00 a 20:00, a ogłoszenie wyników ma nastąpić około godziny po zamknięciu głosowania.

W zeszłym tygodniu ukazał się pełny raport Sue Gray dotyczący imprez na Downing Street łamiących zasady lockdownu.

W wyniku tych imprez premier Wielkiej Brytanii jako pierwszy szef rządu w historii, został ukarany mandatem za złamanie prawa.

W czasie, gdy odbywały się imprezy, duże zgromadzenia były zakazane w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Z raportu wynika, że imprezy odbywały się nawet do 4 nad ranem, ich uczestnicy okazywali brak szacunku dla ekip sprzątających i ochrony, a jeden z nich nawet wymiotował po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu.


Niezredagowany raport, opublikowany wczoraj, zawierał świeże rewelacje na temat bójki, do której doszło między dwoma uczestnikami.

Raport pokazuje też, że na imprezy donoszono alkohol w walizkach, zamawiano pizzę i było też karaoke.

16 kwietnia 2021 roku miało odbyć się natomiast przyjęcie w ogrodzie Downing Street, na którym złamano huśtawkę syna premiera. Impreza miała trwać do wczesnych godzin porannych.

W przeddzień pogrzebu księcia Filipa w kwietniu 2021 roku ostatni biesiadnik opuścił Downing Street o 4.20 rano po imprezie trwającej do wczesnych godzin porannych.


Aby odbyło się wewnątrzpartyjne głosowanie nad wotum nieufności dla Johnsona jako lidera, musi się o to zwrócić co najmniej 15 proc. posłów tego ugrupowania, co obecnie oznacza 54 osoby.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Boris Johnson będzie pełnił funkcję premiera Wielkiej Brytanii. Przetrwał głosowanie nad wotum nieufności
 Czytaj następny artykuł:
Głosowanie nad wotum nieufności dla Borisa Johnsona możliwe już w tym tygodniu