Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Boris Johnson będzie pełnił funkcję premiera Wielkiej Brytanii. Przetrwał głosowanie nad wotum nieufności

Boris Johnson przetrwał głosowanie nad wotum nieufności wśród posłów partii konserwatywnej – ale doznał buntu większego niż Theresa May.

Oznacza to, że zażegnał najpoważniejsze jak dotąd zagrożenie dla swojego przywództwa.

211 posłów poparło premiera w głosowaniu, a 148 głosowało za odwołaniem szefa rządu, co oznacza, że zdobył przewagę 63 głosów.


Premier potrzebował większości – 180 głosów lub więcej – aby utrzymać się na stanowisku.

Wynik oznacza, że ​​59% konserwatywnych posłów poparło Johnsona, a 41% głosowało przeciwko niemu.

Premier jest teraz chroniony przez kolejne przez 12 miesięcy, zgodnie z obecnymi zasadami Partii Konserwatywnej w tym czasie nie będzie mogło być kolejnego głosowania nad wotum nieufności.

Głosowanie nastąpiło po fali posłów publicznych wezwań o rezygnację Johnsona, po potępiającym raporcie Sue Gray dotyczącym partygate.

W zeszłym tygodniu ukazał się pełny raport Sue Gray dotyczący imprez na Downing Street łamiących zasady lockdownu.

W wyniku tych imprez premier Wielkiej Brytanii jako pierwszy szef rządu w historii, został ukarany mandatem za złamanie prawa.


W czasie, gdy odbywały się imprezy, duże zgromadzenia były zakazane w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Z raportu wynika, że imprezy odbywały się nawet do 4 nad ranem, ich uczestnicy okazywali brak szacunku dla ekip sprzątających i ochrony, a jeden z nich nawet wymiotował po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu.

Niezredagowany raport, opublikowany wczoraj, zawierał świeże rewelacje na temat bójki, do której doszło między dwoma uczestnikami.

Raport pokazuje też, że na imprezy donoszono alkohol w walizkach, zamawiano pizzę i było też karaoke.

Zobacz też:


16 kwietnia 2021 roku miało odbyć się natomiast przyjęcie w ogrodzie Downing Street, na którym złamano huśtawkę syna premiera. Impreza miała trwać do wczesnych godzin porannych.

W przeddzień pogrzebu księcia Filipa w kwietniu 2021 roku ostatni biesiadnik opuścił Downing Street o 4.20 rano po imprezie trwającej do wczesnych godzin porannych.


Była premier Theresa May wygrała wotum nieufności w grudniu 2018 r., w którym uzyskała poparcie 200 deputowanych przeciw 117 – czyli większość 83 głosów, co stanowiło poparcie 63% jej partii parlamentarnej.

Jednak pięć miesięcy później ogłosiła swoją rezygnację, po tym, jak wielokrotnie nie zdołała przekazać swojej umowy dotyczącej Brexitu w Izbie Gmin.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Tysiące osób, nie mogą wrócić do Wielkiej Brytanii z powodu odwołanych lotów
 Czytaj następny artykuł:
Już dziś głosowanie nad wotum nieufności dla Borisa Johnsona