Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Nadhim Zahawi zastępuje Sunaka na stanowisku ministra finansów – Steve Barclay zostaje ministrem zdrowia

Nadhim Zahawi został mianowany nowym ministrem finansów w rządzie Borisa Johnsona po tym, jak Rishi Sunak zrezygnował z tej roli.

Przechodzi on ze stanowiska sekretarza oświaty, które teraz zostało przyznane byłej minister uniwersytetów Michelle Donelan.


Rezygnacje Sunaka i ministra Sajida Javida sprawiły, że premier walczy o pozostanie na stanowisku wśród pytań o prowadzenie sporu o posła Chrisa Pinchera.

Steve Barclay został powołany na stanowisko sekretarza zdrowia, zastępując pana Javida.

Wcześniej był kanclerzem Księstwa Lancaster i szefem sztabu Downing Street.

Minister finansów Rishi Sunak i minister zdrowia Sajid Javid zrezygnowali ze stanowiska w rządzie Borisa Johnsona.

Minister finansów powiedział: „Społeczeństwo słusznie oczekuje, że rząd będzie prowadzony właściwie, kompetentnie i poważnie”.


„Zdaję sobie sprawę, że to może być moja ostatnia praca ministerialna, ale uważam, że warto o te standardy walczyć i dlatego rezygnuję” - dodał.

Chwile wcześniej Javid napisał na Twitterze: „Rozmawiałem z premierem, aby złożyć rezygnację z funkcji ministra zdrowia i opieki społecznej”.

„Służenie w tej roli było ogromnym przywilejem, ale żałuję, że nie mogę kontynuować z czystym sumieniem”.

Zobacz też:


Rezygnacje pojawiły się po tym, jak Johnson został zmuszony do upokarzających przeprosin za postępowanie w sprawie awantury dotyczącej Chrisa Pinchera.

Chris Pincher, poseł Partii Konserwatywnej odpowiedzialny za dyscyplinę w partii został oskarżony o obmacywanie dwóch mężczyzn.


Po przyznaniu się do „niewłaściwego zachowania”, na światło dzienne wypłynęły inne przypadki, kiedy miał molestować partyjnych kolegów.

Po kilku dniach zaprzeczania okazało się, że premier Boris Johnson wiedział o oskarżeniach, gdy mianował Pinchera na ważne stanowisko.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Boris Johnson przerywa milczenie w związku z rezygnacją Rishiego Sunaka i Sajida Javida
 Czytaj następny artykuł:
Pilne: Minister finansów Rishi Sunak i minister zdrowia Sajid Javid zrezygnowali ze stanowiska


// //