Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

W Wielką Brytanię uderzy kolejna fala upałów

Według met office w przyszłym tygodniu do Wielkiej Brytanii powróci fala upałów z temperaturami do 35°C.

W kraju w tym roku odnotowano najsuchszy lipiec od 1935 roku.


Spowodowało to, że ponad dwa miliony domów zostaną objęte nowym zakazem podlewania ogródków i używania węży ogrodowych do mycia samochodów czy ochładzania się w ogrodzie.

South East Water ogłosiło „tymczasowy zakaz używania” węży i zraszaczy w regionach Kent i Sussex co dotknie około 2.2 miliona osób.

Od 12 sierpnia ludzie nie będą mogli używać ich do podlewania ogrodów, czyszczenia samochodów, napełniania stawów i basenów.

Lekceważenie tego ograniczenia może prowadzić do rozprawy sądowej i grzywny w wysokości do 1000 funtów.

Wcześniej już Southern Water poinformował o takim samym zakazie, który będzie obowiązywał od 5 sierpnia dla 1,5 miliona osób.

Met Office poinformowało, że od Atlantyku buduje się obszar wysokiego ciśnienia i będzie „bardzo mało znaczącego deszczu”, natomiast kraj znów czeka fala upałów.


Temperatury na południu i południowym zachodzie mogą do końca przyszłego tygodnia oscylować między 30 a 35 stopni Celsjusza.

Steve Willington, główny prognostyk Met Office, powiedział: „Możemy zobaczyć, jak niektóre części Wielkiej Brytanii wchodzą w warunki fal upałów, jeśli ponadprzeciętne temperatury utrzymują się przez trzy dni lub dłużej”.

„W wielu obszarach Wielkiej Brytanii, zwłaszcza na południu, temperatury będą o kilka stopni wyższe od średniej, ale wartości te prawdopodobnie będą znacznie poniżej rekordowych temperatur, które widzieliśmy w połowie lipca”.

Zobacz też:


„W miarę narastania wysokiego ciśnienia prognozy przewidują bardzo niewiele znaczących opadów deszczu, szczególnie na obszarach na południu Anglii”.

Do niedzieli temperatury tam wzrosną do co najmniej 30 stopni Celsjusza. Północ ma być bardziej pochmurna, z temperaturami około 25 stopni pod koniec weekendu.

Według prognoz w przyszłym tygodniu temperatura w Birmingham wzrośnie do 28 stopni Celsjusza, cały tydzień będzie też słoneczny.


Co najmniej 17 milionów może zostać dotkniętych zakazem używania węży ogrodowych i spryskiwaczy w ciągu najbliższych kilku tygodni z powodu obaw o brak znacznych opadów deszczu.

Istnieją obawy, że Thames Water, która obsługuje 15 milionów klientów, może również nałożyć zakaz używania węży ogrodowych.

Upalna pogoda w lipcu spowodowała pobicie rekordu temperatur w historii Wielkiej Brytanii.

Zobacz też:


19 lipca o godzinie 12.50 termometry na Heathrow zarejestrowały temperaturę wszechczasów wynoszącą 40,2 stopni Celsjusza.

Poprzedni rekord został ustanowiony w 2019 roku w Cambridge Botanic Garden, wtedy termometry pokazały 38,7 °C.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
14-latek zginął w tragicznym wypadku w wesołym miasteczku w UK
 Czytaj następny artykuł:
Wielka Brytania w tym roku popadnie w recesję, ostrzega Bank Anglii