Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wielka Brytania w tym roku popadnie w recesję, ostrzega Bank Anglii

Bank Anglii ostrzegł, że Wielka Brytania popadnie w recesję, ponieważ podniosła stopy procentowe najbardziej od 27 lat.

Według prognoz banku gospodarka skurczy się w ostatnich trzech miesiącach tego roku i będzie się kurczyć do końca 2023 roku.


Stopy procentowe wzrosły do ​​1,75%, chociaż Bank walczy o powstrzymanie gwałtownie rosnących cen, inflacja ma teraz przekroczyć 13%.

Gubernator banku Andrew Bailey powiedział, że wie, że koszty utrzymania są wysokie, ale jeśli nie podniesie stóp procentowych, będzie „jeszcze gorzej”.

Główną przyczyną wysokiej inflacji i niskiego wzrostu są wysokie rachunki za energię, spowodowane inwazją Rosji na Ukrainę.

Bank ostrzegł, że od października typowe gospodarstwo domowe będzie płacić za energię prawie 300 funtów miesięcznie.

Oczekiwana recesja będzie najdłuższym spadkiem od 2008 r., kiedy brytyjski system bankowy stanął w obliczu załamania, co spowodowało wstrzymanie akcji kredytowej.


Recesja nie będzie tak głęboka, jak 14 lat temu, ale może trwać równie długo.

Gubernator Banku Andrew Bailey powiedział, że ogromnie współczuje i rozumie tych, którzy najbardziej borykają się z rosnącymi kosztami utrzymania.

Podwyższenie stóp procentowych jest jednym ze sposobów kontrolowania inflacji, ponieważ podnosi koszty pożyczania i powinno zachęcać ludzi do pożyczania i wydawania mniej. Może również zachęcić ludzi do większego oszczędzania.

Jednak wiele gospodarstw domowych będzie jeszcze bardziej uciskanych po podwyżce stóp procentowych, w tym niektórzy posiadacze kredytów hipotecznych.

Zobacz też:


Teraz gdy stawki wzrosły do ​​1,75%, właściciele domów z typowym kredytem hipotecznym będą musieli płacić około 52 GBP więcej miesięcznie.

Osoby korzystające ze standardowych kredytów hipotecznych o zmiennym oprocentowaniu odnotują wzrost o 59 GBP.


Oznacza to, że posiadacze kredytów hipotecznych typu tracker mogą płacić około 167 funtów więcej miesięcznie w porównaniu do stanu sprzed grudnia 2021 r., a posiadacze kredytów hipotecznych ze zmiennymi odsetkami zapłacą do 132 funtów więcej.

Od końca ubiegłego roku stopy procentowe były podnoszone sześć razy z rzędu.

Wyższe stopy procentowe oznaczają również wyższe opłaty za takie rzeczy jak karty kredytowe, kredyty bankowe i kredyty samochodowe.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
W Wielką Brytanię uderzy kolejna fala upałów
 Czytaj następny artykuł:
Wielka Brytania balansuje na krawędzi recesji. Dodatek na energię powinien wzrosnąć do 600 GBP