Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Fala upałów w Wielkiej Brytanii będzie dłuższa niż w lipcu

Wielką Brytanię czeka kolejna fala upałów, która prawdopodobnie potrwa dłużej niż rekordowe temperatury z lipca.

Temperatury mają wzrosnąć w tym tygodniu, a prognostycy twierdzą, że do piątku temperatury mogą przekroczyć 35 stopni Celsjusza.


Fala upałów dotrze do Wielkiej Brytanii zaledwie kilka tygodni po tym, jak kraj został opanowany przez ostatnią falę upałów, kiedy po raz pierwszy w historii odnotowano 40 °C, a w całym UK wybuchły pożary.

Chociaż nie oczekuje się, że temperatury będą tak samo wysokie, Met Office poinformowało, że nadchodząca upalna pogoda ma potrwać dłużej.

Części północno-zachodniej Szkocji mogą być bardziej pochmurne i przewiewne do środy, ale w dalszej części tygodnia spodziewana jest ładna pogoda we wszystkich częściach kraju.

„Będzie dużo słońca w zdecydowanej większości Wielkiej Brytanii, a także temperatury będą rosły z dnia na dzień” – powiedział meteorolog z Met Office Tom Morgan.


„Nie wszyscy na początku zobaczą te słoneczne warunki, ale pod koniec tygodnia nawet Szkocja i Irlandia Północna dołączą do reszty Wielkiej Brytanii, mając ogólnie dobre, słoneczne i bardzo ciepłe, jeśli nie gorące warunki pogodowe”.

„Wygląda na to, że przedłużony zostanie okres suchej pogody i oczywiście jest to zła wiadomość dla południowej Anglii, gdzie trochę deszczu byłoby teraz naprawdę przydatne”.

„Jeśli chodzi o temperatury, będą wzrastać jeszcze bardziej aż do 35 stopni Celsjusza i w tym tygodniu w Wielkiej Brytanii rozwinie się fala upałów” - dodał.

„Wygląda na to, że szczyt temperatur nastąpi w piątek lub sobotę” – stwierdził meteorolog.

Morgan powiedział też, że West Midlands i zachodnia Anglia mogą zaobserwować najwyższe temperatury, z przewidywanym maksymalnym poziomem około 35 ° C, ale dodał, że jest to nadal niepewne.


Gdy temperatura osiąga lub przekracza próg, przez co najmniej trzy dni z rzędu jest to traktowane przez meteorologów jako fala upałów.

Próg temperatury fali upałów różni się w każdym hrabstwie — w Wielkiej Brytanii wynosi od 25 °C do 28 °C.

Upalna pogoda w lipcu spowodowała pobicie rekordu temperatur w historii Wielkiej Brytanii.

Zobacz też:


19 lipca o godzinie 12.50 termometry na Heathrow zarejestrowały temperaturę wszechczasów wynoszącą 40,2 stopni Celsjusza.

Poprzedni rekord został ustanowiony w 2019 roku w Cambridge Botanic Garden, wtedy termometry pokazały 38,7 °C.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Najbliższe plaże od Birmingham
 Czytaj następny artykuł:
Czteroletnia dziewczynka zginęła w eksplozji domu w Londynie