Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Pięciomiesięczne strajki w Ryanair. Jak wpłyną na podróże z UK?

Rozpoczęła się akcja strajkowa pracowników tanich linii lotniczych Ryanair, która może trwać do 2023 roku i spowodować poważne zakłócenia w całej Europie.

Personel pokładowy Ryanair w Hiszpanii będzie teraz strajkować od poniedziałku do czwartku co tydzień aż do 7 stycznia, oznacza to pięć miesięcy utrudnień w podróżach – podaje Mirror.


Pracownicy domagają się od budżetowych irlandzkich linii lotniczych lepszych warunków pracy i większych wynagrodzeń, powiedział lider związku zawodowego USO.

Akcja strajkowa, która jest również wspierana przez związek SITCPLA, jest następstwem kilku wcześniejszych strajków pracowników Ryanaira w Hiszpanii.

Podczas tych strajków ucierpiało dziesięć hiszpańskich lotnisk, w tym Madryt, Malaga, Barcelona, ​​Alicante, Sewilla, Palma, Walencja, Girona, Santiago de Compostela i Ibiza.

Te same lotniska prawdopodobnie będą ponownie najbardziej dotknięte strajkami.

Chociaż na brytyjskich lotniskach nie będzie strajków, loty z Wielkiej Brytanii przylatujące do Hiszpanii lub odlatujące w drugą stronę mogą być opóźnione, lub odwołane.

18 dni wcześniejszych strajków spowodowało około 310 odwołań i około 3455 opóźnień w 10 bazach Ryanair w Hiszpanii.

„Ponieważ firma nie była w stanie wysłuchać pracowników, zostaliśmy zmuszeni ogłosić nowe akcje strajkowe” – powiedziała Lidia Aransanz, szefowa sekcji Ryanair w USO.


Złagodzenie restrykcji dotyczących koronawirusa doprowadziło do gwałtownego wzrostu popytu, z którym linie lotnicze i lotniska – po zmniejszeniu liczby personelu podczas lockdownu – z trudem zdołały sprostać.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy spowodowało to wzrost napięć wśród przepracowanych i niedostatecznie opłacanych pracowników, w tym personelu odprawy, personelu pokładowego i pilotów.

Wielu pilotów i członków personelu pokładowego mówiło o wysokim poziomie zmęczenia i stresu w pracy, a niektórzy z trudem wiązali koniec z końcem w życiu osobistym, ponieważ kryzys rosnących kosztów utrzymania również ich uderzył.

Pracownicy British Airways również zagroziły akcją strajkową na Heathrow pod koniec lipca, jednak linia lotnicza osiągnęła porozumienie ze związkami zawodowymi w celu uniknięcia strajku.


W ostatnich tygodniach na lotniskach na całym kontynencie panował chaos niezwiązany z akcją strajkową, ponieważ linie lotnicze i lotniska borykają się z niedoborami personelu po pandemii.

Tysiące lotów z Wielkiej Brytanii zostało odwołanych w tym okresie, easyJet jest jedną z najbardziej dotkniętych linii lotniczych, a Ryanair jedną z najmniej.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Uwaga. Tysiące jadowitych krabów na plażach w UK
 Czytaj następny artykuł:
Rachunki w UK wzrosną do 4200 GBP od stycznia