Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Zakaz używania węży ogrodowych i racjonowanie wody. Bezprecedensowa susza w UK

Greenwich Park to sawanna, w Croydon wybuchły pożary, a źródło Tamizy wyschło.

Wielka Brytania jest na skraju bezprecedensowej suszy i istnieje coraz większe prawdopodobieństwo wprowadzenia racjonowania wody.


W wielu regionach w Wielkiej Brytanii zostaje wprowadzony zakaz używania węży ogrodowych i spryskiwaczy.

Hampshire i Isle of Wight zostały objęte ograniczeniami dotyczącymi wody w dniu 5 sierpnia.

W ten piątek, 12 sierpnia, konsumenci w Kent i Sussex otrzymają zakaz używania węża podłączonego do sieci do mycia samochodów, napełniania basenów lub podlewania ogrodów.

Natomiast zgodnie z oświadczeniem wydanym wczoraj przez Thames Water, prawdopodobnie Londyn pójdzie w ich ślady.

„Naszym celem jest zawsze zapewnienie, że będziemy mieli wystarczającą ilość wody, aby zaopatrywać naszych klientów” – napisała firma w swoim oświadczeniu Thames Water.


„Biorąc pod uwagę długoterminową prognozę suchej pogody… planujemy ogłosić tymczasowy zakaz użytkowania węży ogrodowych w nadchodzących tygodniach”.

Według Met Office w południowej Anglii odnotowano najsuchszy lipiec od 1836 r., z zaledwie 17 procentami średnich opadów.

Wprowadzanie ograniczeń dotyczących używania wody staje się coraz bardziej prawdopodobne, ale na horyzoncie mogą pojawić się znacznie bardziej rygorystyczne środki.

W zeszłym tygodniu Agencja Środowiska zorganizowała nadzwyczajne spotkanie Narodowej Grupy ds. Susz, która wydała surowe ostrzeżenie: „Prognozy pokazują, że do 2050 r. niektóre rzeki mogą mieć od 50 do 80 procent mniej wody w okresie letnim, a temperatury letnie mogą być nawet o 7,4 stopnia cieplej”.

Zobacz też:


Urząd Regulacji Usług Wodnych (Ofwat), który zarządza planami awaryjnymi na wypadek poważnych susz, poinformował, że obecnie UK znajduje się na „drugim poziomie” pod względem surowości ograniczeń, na które zezwoli Ofwat.

Poziom taki średnio jest wprowadzany raz na 10 lat i pozwala firmom wodociągowym na wprowadzenie zakazu używania węży.

Poziom trzeci występuje średnio raz na 20 lat i był ostatnio wprowadzony w 1976 roku. Poziom trzeci pozwala firmom na wprowadzenie większych ograniczeń dotyczących zużycia wody w tym racjonowania wody.


Poziom czwarty jest najwyższy i przewiduje się, że może być wprowadzany raz na 100 lat. W tym scenariuszu woda może zostać arbitralnie wyłączona.

Obecnie większość wody w Londynie dostarczają rzeki Tamiza i Lee, które zasilają liczne zbiorniki, w których woda jest przechowywana, aby można było ją używać podczas suszy.

Tamiza już wykazuje oznaki wyczerpania po miesiącach bardziej suchej niż zwykle pogody, oznacza to, że przejście do poziomu trzeciego i racjonowania wody staje się coraz bardziej prawdopodobne.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Mieszkańcy UK otrzymają 324 GBP dotacji na konto bankowe. DWP ogłosiło datę przelewów
 Czytaj następny artykuł:
Fala upałów w UK: od dziś obowiązuje czterodniowe ostrzeżenie o ekstremalnym upale