Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się o 0,1%. Co to oznacza dla Twoich pieniędzy?

Według oficjalnych danych gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się między kwietniem a czerwcem, a kryzys rosnących kosztów utrzymania wciąż dręczy kraj.

Gospodarka skurczyła się o 0,1 procent w drugim kwartale roku, podał Urząd Statystyczny (ONS).


Dzieje się to po prognozie Banku Anglii, że Wielka Brytania popadnie w recesję.

Kraj czeka znaczące spowolnienie aktywności gospodarczej przez dwa kolejne kwartały i przez cały 2023 rok.

ONS ogłosiło również, że gospodarka skurczyła się w czerwcu o 0,6 procent, z powodu dodatkowego dnia wolnego z okazji platynowego jubileuszu królowej. Uderzyło to w produkcję, a inflacja wpłynęła na siłę nabywczą.

Ekonomiści spodziewali się spadku PKB o 1,3 proc. miesiąc do miesiąca, po oznakach powrotu wzrostu o 0,4 proc. w maju.

Co to oznacza dla moich pieniędzy?

Płaca realna, czyli wartość dochodów po uwzględnieniu inflacji, spada najszybciej od 20 lat, co oznacza, że ​​konsumenci mają mniejszą siłę nabywczą i nie kupują tyle, ile kiedyś.

Rekordowa inflacja i szybko rosnące stopy procentowe łącznie wywarły presję na budżety gospodarstw domowych i stłumiły popyt na towary i usługi.

Rosyjska inwazja na Ukrainę powodująca wzrost cen energii jest głównym czynnikiem powodującym wysoką inflację i niski wzrost gospodarczy.

Zobacz też:


Rodziny w całej Wielkiej Brytanii spodziewają się dalszego wzrostu rachunków w październiku, a Consultancy Cornwall Insight przewiduje, że limit cen energii osiągnie 3582 funtów rocznie dla przeciętnego gospodarstwa domowego od października. Niektórzy analitycy uważają teraz, że może osiągnąć ponad 4000 funtów.

Ponieważ Bank Anglii prognozuje recesję w czwartym kwartale tego roku, przewiduje się również gwałtowny spadek realnych dochodów gospodarstw domowych po opodatkowaniu w latach 2022 i 2023.

W tym roku dochody spadną o 1,5 procent, a w następnym o 2,25 procent.


David Bharier, szef badań w Brytyjskiej Izbie Handlowej, powiedział: „Od 2021 r. nasze badania wskazują na szkodliwy wpływ inflacji, która niszczy marże wielu firm i zagraża ich długoterminowemu wzrostowi”.

W sytuacji zahamowania wzrostu gospodarczego konsumenci i firmy mogą ograniczyć ilość wydawanych pieniędzy. Oznacza to, że niektórym firmom może być trudniej generować sprzedaż.

Przedsiębiorstwa są wówczas mniej skłonne do inwestowania w nowe produkty i prawdopodobnie zwolnią pracowników, aby rozliczyć się z obniżonych zysków.

Zobacz też:


W czasie recesji, kiedy sprzedaż spada i marże się zmniejszają, ludzie, którzy zachowują pracę, mogą doświadczyć cięć w wynagrodzeniach i świadczeniach.

ONS ujawniło, że realna konsumpcja gospodarstw domowych w całym kwartale spadła o 0,25 w tym kwartale.

Ponieważ limit cen energii ma wzrosnąć z 1971 GBP do możliwej kwoty 4200 GBP w styczniu, budżety domowe skurczą się o ponad 2000 GBP.

Osoby kończące szkoły mogą napotkać trudności w poszukiwaniu pracy.

Biorąc pod uwagę, że recesja nie ma jednakowego wpływu na całe społeczeństwo, może podsycać nierówności społeczne.

Co z tym robi rząd?

Rząd znalazł się pod ostrzałem za to, że nie zaoferował zwiększonego wsparcia społeczeństwu po tragicznych prognozach Banku Anglii.

Nie zaoferowano dodatkowej pomocy, ze względu na trwające wybory przywódcy torysów między Rishi Sunak i Liz Truss.

Dyrektor generalny CBI Tony Danker wezwał „wszystkie ręce do pracy”, nawiązując do apelu byłego premiera Partii Pracy Gordona Browna o szybką interwencję w kryzysie rosnących kosztów utrzymania.


Obecny minister finansów Nadhim Zahawi powiedział: „Nasza gospodarka wykazała niesamowitą odporność po pandemii i jestem przekonany, że możemy ponownie sprostać tym globalnym wyzwaniom”.

„Wiem, że czasy są trudne, a ludzie będą się martwić rosnącymi cenami i spowolnieniem wzrostu, dlatego jestem zdeterminowany, aby współpracować z Bankiem Anglii, aby kontrolować inflację i rozwijać gospodarkę”.

„Rząd zapewnia miliardy funtów pomocy gospodarstwom domowym z powodu rosnących kosztów życia, w tym 1200 funtów dla ośmiu milionów najbiedniejszych gospodarstw domowych”.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Stan suszy oficjalnie ogłoszony w 8 regionach Anglii
 Czytaj następny artykuł:
Chwile grozy przy lotnisku. Samolot Wizz Air przeleciał tuż nad głowami gapiów