Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Osoby zarabiające ponad 50 000 GBP w UK muszą ograniczać wydatki z powodu kryzysu kosztów utrzymania

Rodziny z klasy średniej w Wielkiej Brytanii, które normalnie uważałyby się za zamożne, są zmuszone do ograniczania podstawowych wydatków, ponieważ kryzys rosnących kosztów życia uderza również w ich domy.

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego na prawie 5000 osób przez Urząd Statystyczny, ponad jedna czwarta dorosłych z dochodami od 40 000 do 50 000 funtów przyznała się do obcinania wydatków na podstawowe rzeczy, takie jak jedzenie, między marcem a czerwcem tego roku.


Natomiast ponad jedna piąta osób zarabiających ponad 50 000 funtów stwierdziła, że ​​oni również obniżyli koszty.

Osoby o niższych dochodach ucierpiały jeszcze bardziej, a czterech na dziesięciu z nich wydaje mniej na podstawowe rzeczy.

Eksperci ostrzegają jednak, że liczby pokazują, że nawet lepiej zarabiający nie byli uodpornieni na wpływ rosnących rachunków.

Inne badania wykazały, że osoby zarabiające od 70 000 do 80 000 funtów prawdopodobnie nie mają zabezpieczenia finansowego.


Jak wynika z ankiety przeprowadzonej na 10 000 pracownikach przez firmę doradztwa finansowego Lane Clark &​​Peacock, ponad połowa odczuwała stres związany z pieniędzmi, podczas gdy 85 procent pożyczało pieniądze na zaspokojenie podstawowych potrzeb finansowych.

Eksperci twierdzą, że bogatsze gospodarstwa domowe prawdopodobnie również odczują ucisk, ponieważ są przyzwyczajeni do bardziej rozrzutnego stylu życia.

Osoby o wyższych dochodach zazwyczaj wydają więcej i mają większe kredyty hipoteczne, co sprawia, że ​​mają niewiele więcej luzu w budżecie niż osoby w gorszej sytuacji.

Rosnące stopy procentowe oznaczają również, że dług, który wydawał się przystępny, gdy koszty kredytu hipotecznego były rekordowo niskie, może wkrótce stać się poważnym obciążeniem finansowym.


Średnia dwuletnia stopa wynosi obecnie 3,95 procent, w porównaniu z 2,08 procent w sierpniu 2020 roku.

Ktoś z kredytem hipotecznym w wysokości 400 000 GBP będzie musiał zapłacić dodatkowe 389 GBP miesięcznie – lub 4668 GBP rocznie.

Osoby posiadające większe domy również odczują większy wzrost rachunków za energię tej zimy, gdy wzrośnie limit cen.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Ogromna 60-osobowa bójka w parku w Birmingham. 6 osób rannych
 Czytaj następny artykuł:
Panika zakupowa w UK. Klienci opróżniają półki z butelkowanej wody