Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Władze wzywają aby przygotować torby ratunkowe. Trzy miliony domów w UK zagrożonych „niesamowitym potopem”

Mieszkańcy Wielkiej Brytanii zostali ostrzeżeni, aby na wszelki wypadek spakować torby zawierające telefony komórkowe, dokumenty, ważne rzeczy i pieniądze.

Jak poinformowało Met Office, w tym tygodniu kraj może nawiedzić „niesamowity potop”, który stworzy ryzyko zalania trzech milionów domów.


Wczoraj w część Wielkiej Brytanii uderzyły ulewne deszcze i burze, zakończyło to falę ekstremalnych upałów i jeden z najbardziej suchych okresów w historii.

Met Office wydało żółte i bursztynowe ostrzeżenia przed burzami i ulewami, które mogą spowodować niebezpieczne gwałtowne powodzie.

Ostrzeżenia obowiązują do godziny 23:59 w środę 17 sierpnia.

Lokalne wadze doradzają ludziom, aby przygotowali torbę ratunkową z niezbędnymi rzeczami na wypadek, gdyby ich domy zostały zniszczone przez potop.


Jednak pomimo nadciągających ulew eksperci ostrzegają, że susza jeszcze się nie skończyła, ponieważ kraj potrzebuje tygodni opadów, aby uzupełnić zapasy.

Według Met Office w południowej Anglii odnotowano najsuchszy lipiec od 1836 r., z zaledwie 17 procentami średnich opadów.

W ośmiu regionach Anglii formalnie ogłoszono stan suszy z powodu wysokich temperatur i słabych opadów.

Według Departamentu Środowiska i Rolnictwa Devon i Kornwalia Solent i South Downs, Kent, południowy Londyn i East Sussex, Herts i północny Londyn, Wschodnia Anglia, Tamiza, Lincolnshire i Northamptonshire oraz East Midlands są dotknięte suszą.

Christine Colvin z organizacji pozarządowej Rivers Trust ostrzegła, że ​​istnieje ryzyko, że ludzie nie będą poważnie traktować suszy w nadchodzących dniach.

„Chcemy, aby ludzie widzieli to jako część szerszej perspektywy. Prawda jest taka, że wciąż mamy wyjątkowo suchy rok, a także suche lato i potrzeba będzie ciągłych opadów, aby uzupełnić nasze zapasy. To, że teraz będą ulewy, nie oznacza, że ​​susza się skończyła” - powiedziała.

W Wielkiej Brytanii w tym roku został pobity rekord temperatur w historii.


19 lipca o godzinie 12.50 termometry na Heathrow zarejestrowały temperaturę wszechczasów wynoszącą 40,2 stopni Celsjusza.

Poprzedni rekord został ustanowiony w 2019 roku w Cambridge Botanic Garden, wtedy termometry pokazały 38,7 °C.

Zobacz też:


Kolejna fala upałów została odnotowana w ostatnich 7 dniach. Teraz jednak Met Office wydało żółte i burzowe alerty dla większości Wielkiej Brytanii.

Meteorolodzy ostrzegają, że ulewy mogą spowodować gwałtowne powodzie i zagrażać życiu ludzi

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Realne wynagrodzenia w UK najniższe w historii
 Czytaj następny artykuł:
Kolejne 400 GBP dodatku w styczniu. Kto zyska, a kto straci?