Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Realne wynagrodzenia w UK najniższe w historii

Według najnowszych oficjalnych danych realne wynagrodzenia w Wielkiej Brytanii są najniższe w historii, biorąc pod uwagę rosnące koszty życia.

W czasie, gdy średnie płace wzrosły o 4,7% między kwietniem a czerwcem, inflacja przekładająca się na wzrost cen rośnie w znacznie szybszym tempie.


W rezultacie według Urzędu Statystyk Narodowych „realna wartość” wynagrodzeń osób mieszkających w Wielkiej Brytanii spadła o 3%.

Budżety gospodarstw domowych zostały dotknięte gwałtownie rosnącymi rachunkami za energię, a także wyższymi cenami żywności i paliwa.

Wzrost cen spowodował, że stopa inflacji w Wielkiej Brytanii osiągnęła najwyższy od 40 lat poziom 9,4%, a najnowsze dane, które zostaną opublikowane w środę, mają pokazać jeszcze większy wzrost.

Różnica między wzrostem płac a inflacją jest największa od czasu, gdy zaczęto notować takie statystyki ponad 20 lat temu.

Rosnące ceny powodują, że płaca podstawowa spada najszybciej od 2001.

Darren Morgan, dyrektor ds. statystyk ekonomicznych w ONS, powiedział, że „realna wartość” wynagrodzeń nadal spada.


„Nie wliczając premii, realne wynagrodzenia spadają szybciej niż kiedykolwiek, odkąd zaczęto prowadzić statystyki w 2001 r.” – powiedział.

Dane pokazują również przepaść między wzrostem wynagrodzeń w sektorze publicznym i prywatnym.

Płace w sektorze prywatnym wzrosły o 5,9%, podczas gdy osoby pracujące w sektorze publicznym odnotowały wzrost płac o 1,8% – co według Morgana jest „największą różnicą, odnotowaną od 20 lat”.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Upały powrócą do Wielkiej Brytanii w przyszłym tygodniu
 Czytaj następny artykuł:
Władze wzywają aby przygotować torby ratunkowe. Trzy miliony domów w UK zagrożonych „niesamowitym potopem”