Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

W Wielkiej Brytanii może zabraknąć wielu produktów z powodu strajku pracowników portowych

Kupujący w brytyjskich sklepach mogą przez wiele miesięcy widzieć luki na półkach po ogromnym strajku w największym porcie kontenerowym w Wielkiej Brytanii.

Około 1900 członków związku Unite w Felixstowe rozpoczyna ośmiodniowy strajk w sporze o płace.


Według szacunków akcja strajkowa wpłynie na handel o wartości 700 milionów funtów.

Zakłócenia w supermarketach, takich jak Asda, Tesco i Marks & Spencer, a także w firmach produkcyjnych, takich jak Rolls-Royce i Jaguar Land Rover, mogą potrwać nawet do świąt Bożego Narodzenia, sugeruje nowy raport The Times.

Z analizy przeprowadzonej przez firmę doradczą Russell wynika, że największe braki zauważymy wśród artykułów odzieżowych i elektroniczne.

Niedobory niektórych produktów „mogą doprowadzić do jeszcze wyższych cen”, w czasie, gdy Wielka Brytania już boryka się z kryzysem rosnących kosztów utrzymania.


Eksperci z Russell powiedzieli, że strajki mogą zwiększyć zatłoczenie w portach na całym świecie, które już mają zaległości związane z pandemią Covid-19.

Unite już ostrzegło, że strajki będą miały duży wpływ na port, który obsługuje około czterech milionów kontenerów rocznie, 2000 statków i przyjmuje towary z 700 portów na całym świecie.

Szefowie Felixstowe twierdzą, że ich oferta 7% podwyżki plus 500 funtów premii jest „bardzo sprawiedliwa”.

Zobacz też:


Jednak sekretarz generalny Unite, Sharon Graham, stwierdziła, że ta oferta jest zbyt niska, ponieważ port Felixstowe zarobił w 2020 roku 61 milionów funtów, podczas gdy spółka macierzysta, CK Hutchison Holding Ltd, jest „tak bogata, że ​​rozdała 99 milionów funtów swoim udziałowcom”.

„Powinni dać pracownikom Felixstowe przyzwoitą podwyżkę. Oczywiste jest, że obie firmy nadały priorytet dostarczaniu wielomilionowych zysków i dywidend, zamiast płacić swoim pracownikom przyzwoite wynagrodzenie” – powiedziała.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Ponad 9 milionów mieszkańców UK otrzyma 400 GBP dodatku na konto bankowe
 Czytaj następny artykuł:
Nowy dodatek na energię w UK — tylko na receptę od lekarza