Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Rachunki w UK wzrosną o 80%. Limit cen energii zostanie podniesiony do 3549 GBP od 1 października

Miliony gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii odczują gwałtowny wzrost rachunków za energię, ponieważ pułap cenowy zostanie podniesiony do 3549 funtów rocznie, co pogrąży wiele osób w trudnej sytuacji finansowej.

Rekordowa 80-procentowa podwyżka w październiku, ogłoszona przez regulatora Ofgem, spowoduje, że typowy klient korzystający z taryfy domyślnej zapłaci dodatkowe 1578 funtów.


Jest to kolejny cios związany z kryzysem rosnących kosztów życia.

Wzrost następuje po 54% wzroście w kwietniu, w którym średnie rachunki wzrosły do ​​1971 funtów rocznie.

4,5 miliona klientów korzystających z liczników przedpłatowych, którzy często są najbardziej narażeni i już cierpią z powodu ubóstwa energetycznego, odnotuje jeszcze większy wzrost, a ich średni roczny rachunek wzrośnie do 3608 funtów.

W sumie wzrost cen dotknie około 24 milionów gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii.

Dyrektor generalny Ofgem, Jonathan Brearley, powiedział: „Wiemy, jak ogromny wpływ podwyżka limitu cenowego będzie miała na gospodarstwa domowe w Wielkiej Brytanii i jakie trudne decyzje będą teraz musieli podejmować konsumenci”.


„Regularnie rozmawiam z klientami i wiem, że dzisiejsze wiadomości będą bardzo niepokojące dla wielu”.

„Cena energii osiągnęła rekordowy poziom napędzany agresywnym działaniem gospodarczym państwa rosyjskiego. Powoli i celowo odcinają dostawy gazu do Europy, wyrządzając szkody naszym gospodarstwom domowym, przedsiębiorstwom i całej gospodarce. Ofgem nie ma innego wyboru, jak tylko się ustanowić te wzrosty kosztów w limicie cenowym”.

„Pakiet wsparcia rządowego zapewnia teraz pomoc, ale jasne jest, że nowy premier będzie musiał działać dalej, aby poradzić sobie ze skutkami podwyżek cen, które nadejdą w październiku i przyszłym roku”.

Zobacz też:


„Współpracujemy z ministrami, grupami konsumenckimi i przemysłem nad zestawem opcji dla przyszłego premiera, które będą wymagały pilnych działań”.

„Reakcja będzie musiała odpowiadać skali kryzysu, który mamy przed sobą. Przy odpowiednim wsparciu oraz współpracy organów regulacyjnych, rządu, przemysłu i konsumentów, możemy znaleźć sposób, aby przez to przejść” - dodał.


Gwałtownie rosnące ceny hurtowe gazu – napędzane inwazją Rosji na Ukrainę – doprowadziły do ​​podniesienia limitu cen energii, który, jak się powszechnie oczekuje, będzie jeszcze wyższy w przyszłym roku.

Zwiększa to presję na gospodarstwa domowe, które już zmagają się z gwałtownie rosnącymi cenami żywności i paliw.

Gwałtowny wzrost dodatkowo zwiększy inflację, która według prognoz Banku Anglii osiągnie jesienią 13%.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Dodatek 400 GBP. EDF, E.ON, British Gas, ScottishPower, Ovo i SSE wydały oświadczenia
 Czytaj następny artykuł:
Jak oszczędzić 22 GBP na zakupach w Tesco w UK