Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Dodatek 400 GBP i ograniczenie rachunków w UK do 2500 funtów rocznie - ogłasza Liz Truss.

Od początku października przeciętne gospodarstwa domowe będą płacić nie więcej niż 2500 funtów rocznie na rachunki za gaz i energię elektryczną, ogłosiła premier Liz Truss.

Premier Truss powiedziała, że ​nowy limit cen energii będzie obowiązywać przez dwa lata.


Premier również potwierdziła, że dodatek w wysokości 400 funtów dla gospodarstw domowych, obiecany przez byłego ministra finansów Rishi Sunaka zostanie zachowany.

Według Liz Truss zamrożenie limitu cen energii pozwoli na zaoszczędzenie przeciętnemu gospodarstwu domowemu 1000 funtów rocznie, co uchroni rodziny przed drastycznie rosnącymi kosztami życia.

Niecałe 48 godzin po objęciu urzędu premiera Truss powiedziała Izbie Gmin: „Ten rząd natychmiast wprowadza nową gwarancję cen energii, która da ludziom pewność co do rachunków za energię, ograniczy inflację i pobudzi wzrost”.

„Ta gwarancja, która obejmuje czasowe zawieszenie opłat ekologicznych, oznacza, że ​​od 1 października typowe gospodarstwo domowe będzie płacić nie więcej niż 2500 funtów rocznie przez każdy z kolejnych dwóch lat, w tym czasie rynek energii zostanie przywrócony na właściwe tory”.


„Dzięki temu typowe gospodarstwo domowe zaoszczędzi 1000 funtów rocznie. Jest to dodatek do programu wsparcia rachunków za energię w wysokości 400 funtów. Ta gwarancja zastępuje limit cenowy Ofgem i została uzgodniona ze sprzedawcami energii” - dodała.

Wsparcie, które ma kosztować dziesiątki miliardów funtów, będzie finansowane poprzez zwiększenie pożyczek rządowych.

Zobacz też:


Partia Pracy twierdzi, że zamrożenie powinno zostać opłacone z podatku od nieoczekiwanych zysków producentów ropy i gazu.

Premier odrzuciła jednak pomysł wykorzystania podatku od nieoczekiwanych zysków gigantów naftowych i gazowych w celu sfinansowania pakietu.

Według Keira Starmera stanowisko Liz Truss sprawi, że podatnicy będą ponosić koszty zamrożenia energii przez dziesięciolecia.


Zapowiedź, że Truss zamierza sfinansować pakiet wsparcia z pożyczek, spowodowała, że W środę Funt brytyjski osiągnął najniższy poziom w stosunku do dolara amerykańskiego od prawie czterech dekad.

Funt spadł do najniższego poziomu od 1985 r. z powodu zaniepokojenia zaangażowaniem Banku Anglii w walkę z inflacją i planami Liz Truss dotyczącymi zaciągania pożyczek.

Limit cen energii, który obecnie wynosi 1971 funtów, miał wzrosnąć o 80% w przyszłym miesiącu do 3549 funtów i przewidywano, że w przyszłym roku przekroczy 5000 funtów.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
UK zniesie zakaz wydobywania gazu metodą szczelinowania, zgodnie z planem energetycznym Liz Truss
 Czytaj następny artykuł:
Ryanair zafundował podróżnym najbrudniejszy lot w historii