Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

UK zniesie zakaz wydobywania gazu metodą szczelinowania, zgodnie z planem energetycznym Liz Truss

Liz Truss ogłosiła, że ​​zakaz wydobywania gazu metodą szczelinowania zostanie zniesiony w ramach planów przyspieszenia dostaw energii do Wielkiej Brytanii.

Premier powiedziała, że zniesienie moratorium, wprowadzonego przez konserwatystów, pozwoli deweloperom na uzyskanie pozwolenia na budowę wiertni stosujących metodę szczelinowania i rozpoczęcie dostaw gazu już za pół roku.


Truss powiedziała, że ​​„wyznacza nowe ambicje dla naszego kraju”.

„Daleko od uzależnienia od globalnego rynku energii i działań złośliwych aktorów, upewnimy się, że Wielka Brytania będzie eksporterem energii netto do 2040 r.” – powiedziała.

Szczelinowanie to technika odzyskiwania gazu i ropy ze skał łupkowych poprzez wiercenie w ziemi.

Zakaz został wprowadzony w Anglii w 2019 roku po tym, jak nowe badania wzbudziły obawy dotyczące ryzyka trzęsień ziemi.

Po wstrząsach w trakcie wydobycia gazu metodą szczelinowania rząd w Londynie wydał zakaz jej stosowania.


Manifest wyborczy konserwatystów mówi, że partia nie poprze tej metody wydobywania gazu, "chyba że nauka wykaże kategorycznie, że można to zrobić bezpiecznie".

Liz Truss powiedziała, że ​​będzie to dozwolone tylko „tam, gdzie istnieje lokalne poparcie” dla wydobywania gazu metodą szczelinowania.

Gaz ziemny wydobywany jest metodą szczelinowania na masową skalę głównie w USA. Tzw. rewolucja łupkowa pozwoliła USA stać się liczącym eksporterem tego surowca w formie skroplonej.

Szczelinowanie polega na wprowadzeniu w odwiert mieszaniny wody, piasku i dodatków chemicznych pod wysokim ciśnieniem w celu powiększenia i utrzymania szczelin w skałach i uwolnienia uwięzionych pokładów gazu.

Zobacz też:


Stosowanie tej metody rodzi liczne kontrowersje związane z ryzykiem przedostania się stosowanych chemikaliów do wód gruntowych oraz możliwymi wstrząsami.

Oil and Gas Authority stwierdziło, że uniknięcie wstrząsów lub przewidzenie ich magnitudy jest niemożliwe. Ponadto metoda szczelinowania wymaga wykorzystania bardzo dużych ilości wody.


Truss została skrytykowana przez wielu ekspertów, których zdaniem powinna dążyć do rozwijania odnawialnych źródeł energii, stosowania fotowoltaiki oraz elektrowni wiatrowych, a nie przywracać kontrowersyjną metodę wydobywania gazu, który zwiększa emisje CO2.

Georgia Whitaker, aktywistka Greenpeace UK, zajmująca się ropą i gazem, powiedziała, że ​​przed wprowadzeniem zakazu przemysł miał 10 lat eksperymentowania ze szczelinowaniem, ale to „nie przyniosło Wielkiej Brytanii energii”.

Dodała też, że nie nastąpiła żadna zmiana w nauce od czasu, gdy obietnica Konserwatystów została złożona trzy lata temu w ich manifeście wyborczym.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
PILNE: Stan zdrowia królowej się znacznie pogorszył. Jest pod opieką lekarską
 Czytaj następny artykuł:
Dodatek 400 GBP i ograniczenie rachunków w UK do 2500 funtów rocznie - ogłasza Liz Truss.