Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Kredyty hipoteczne w UK to „tykająca bomba zegarowa”

Miliony gospodarstw domowych może zostać dotkniętych „tykającą bombą zegarową” kredytów hipotecznych, która eksploduje w przyszłym roku, gdy ich umowy o stałym oprocentowaniu wygasną.

Stopy procentowe są już na najwyższym od 14 lat poziomie 1,75% – i oczekuje się dalszego wzrostu w tym miesiącu.


Według UK Finance około 1,8 miliona stałych umów na kredyty hipoteczne ma się zakończyć w 2023 roku.

Tańsze oferty kredytów hipotecznych oferowane kilka lat temu już zniknęły, a średnia dwuletnia oferta stałego kredytu na dom wynosi obecnie 4,24 procent, co oznacza wzrost o 2,75 punktu procentowego w porównaniu do zeszłego roku.

Właściciele domów z kredytami hipotecznymi o stałym oprocentowaniu będą musieli się liczyć z dużym wzrostem miesięcznych spłat, gdy dojdzie do odnowienia umowy.

Koszty remortgage w Wielkiej Brytanii znacznie wzrosną, ponieważ średnie oprocentowanie zarówno umów dwuletnich, jak i pięcioletnich wynosi obecnie ponad 4 procent.

Średnie dwuletnie oprocentowanie kredytów o stałym oprocentowaniu (fixed) wynosi obecnie 4,24 proc. i jest najwyższe od stycznia 2013 r.

Oznacza to, że ci, którzy obecnie chcą zrobić remortgage pod koniec dwuletniej umowy – zawartej we wrześniu 2020 r., kiedy stawki wynosiły około 2,24 procent – mogą spodziewać się, że ich miesięczne płatności wzrosną o ponad 200 funtów.


Obliczenia te są oparte na nieruchomości o wartości 286 000 GBP, obecnej średniej wartości kredytów hipotecznych w Wielkiej Brytanii.

Osoby z 5-letnimi stałymi umowami, które dobiegają końca, muszą teraz płacić średnią stawkę 4,33 procent, najwyższą od listopada 2012 roku.

Według danych Hub Financial Services, kredytobiorcy, którzy pięć lat temu ustalili oprocentowanie kredytów hipotecznych na około 2,77 procent, zobaczą, że ich miesięczne płatności wzrosną o 180 funtów za nieruchomość o tej samej wartości.

Zobacz też:


Według analityków MoneyFacts typowe stawki rosły przez jedenaście kolejnych miesięcy, spadła również liczba kredytów hipotecznych dostępnych na rynku.

Właściciele domów w Anglii, którzy przejdą na standardowe kredyty hipoteczne o zmiennym oprocentowaniu pod koniec określonego okresu, muszą się spodziewać, że ich płatności wzrosną jeszcze bardziej dramatycznie.

Typowy SVR (Standard variable rate) wynosi teraz 5,40 proc., w porównaniu z 4,44 proc. we wrześniu 2020 r.

Według Moneyfacts pożyczkobiorca z hipoteką w wysokości 200 000 funtów na okres 25 lat, który przejdzie z umowy o stałym oprocentowaniu na standardowy kredyt o zmiennym oprocentowaniu SVR może się spodziewać, że jego płatności wzrosną o 344 funty miesięcznie.


Kredytobiorcy z kredytami SVR również nie są chronieni przed dalszymi podwyżkami stóp procentowych.

Bank Anglii stale podnosi swoją stopę bazową od grudnia 2021 r., kiedy wynosiła ona 0,1 proc.

Obecnie wynosi 1,75 procent i prawdopodobnie zostanie podniesiona do 2,25 proc. na kolejnym posiedzeniu Komitetu Polityki Pieniężnej, które odbędzie się 22 września.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Pogrzeb na różowo — jej śmierć poruszyła całą Wielką Brytanię
 Czytaj następny artykuł:
Polski akcent podczas procesji z trumną Elżbiety II w Londynie