Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Bank Anglii wydał ważne ostrzeżenie dla osób używających gotówki

Bank Anglii wydał ważne ostrzeżenie dla wszystkich mieszkańców Wielkiej Brytanii, którzy posiadają gotówkę, aby sprawdzili jakie banknoty mają.

Każdy, kto nadal używa banknotów 20 i 50 funtów, ma tylko dwa tygodnie, aby je wydać lub wymienić.


Ludzie w Wielkiej Brytanii ustawiają się w kolejkach, aby wymienić swoje stare banknoty, zanim 30 września przestaną być prawnym środkiem płatniczym.

W Banku Anglii w Londynie gromadziły się duże kolejki ludzi chcących wymienić swoje banknoty, a Bank zachęca teraz ludzi do wysyłania swoich banknotów pocztą, donosi MyLondon.

Bank of England poinformował: „Kasy Banku Anglii są obecnie otwarte od 9.30 do 15.00 od poniedziałku do piątku i są bardzo oblegane. Tworzą się długie kolejki i musisz się liczyć, że czas oczekiwania przekroczy godzinę”.

„Uprzejmie prosimy o rozważenie długiego czasu oczekiwania podczas podróży do banku w celu dokonania wymiany osobistej — jeśli przyjedziesz po godzinie 14:00, możliwe jest, że nie zostaniesz obsłużony przed zamknięciem. Jeśli nie potrzebujesz banknotów od razu, sugerujemy wysłanie banknotów pocztą”.

„Wyemitowaliśmy nowe banknoty 20-funtowe i 50-funtowe wykonane z polimeru. 30 września 2022 r. to ostatni dzień, w którym możesz korzystać z naszych papierowych banknotów 20-funtowych i 50-funtowych”.


Jeśli chcesz wymienić banknoty pocztą, musisz wykonać kilka kroków. Bank of England ostrzega: „Pamiętaj, że banknoty są wysyłane na własne ryzyko. Dlatego prosimy o podjęcie odpowiednich środków w celu wykupienia ubezpieczenia się od utraty lub kradzieży”.

Aby wysłać swoje banknoty osoby prywatne lub firmy, muszą wypełnić formularz wymiany pocztowej.

Wyślij go wraz ze swoimi banknotami i kserokopią dowodu tożsamości (jeden dokument tożsamości ze zdjęciem i jeden dowód adresu) w celu dowolnej wymiany (obowiązkowe w przypadku wymiany o wartości 700 GBP lub większej) do Department NEX, Bank of England, Threadneedle Street, London EC2R 8AH.

„Prosimy nie przesyłać nam pocztą oryginałów dokumentów tożsamości” – poinformował bank.

30 września to ostatni dzień, w którym papierowe banknoty 20 i 50 funtów będą miały status prawnego środka płatniczego.

Bank zachęca każdego, kto jeszcze je posiada, aby z nich korzystał lub zdeponował w swoim banku, lub na poczcie przed końcem września.


Podczas gdy większość papierowych banknotów 20 i 50 funtów w obiegu została zastąpiona nowymi polimerowymi wersjami, to w zeszłym miesiącu w obiegu pozostawało ponad 6 mld funtów papierowych banknotów z wizerunkiem Adama Smitha (20 funtów) i ponad 8 miliardów funtów papierowych banknotów o nominale 50 funtów z wizerunkami przedsiębiorcy Matthew Boultona i inżyniera Jamesa Watta.

To ponad 300 milionów pojedynczych banknotów 20 funtów i 160 milionów papierowych banknotów 50 funtów.

Nowy banknot 20-funtowy przedstawia malarza JMW Turnera, a banknot 50-funtowy przedstawia znanego matematyka Alana Turinga.

Nowe banknoty polimerowe zostały wprowadzone do obiegu w 2020 roku, po sukcesie związanym z wymianą banknotów £5 i £10.

Zobacz też:


Banknoty polimerowe uważane są za trudniejsze do podrobienia, czystsze i bezpieczniejsze niż obecne banknoty, które są wykonane z papieru bawełnianego.

Przez następne 2 tygodnie starych banknotów można nadal używać lub wpłacać do banku w normalny sposób.

Później Bank of England pozwoli jedynie na wymianę tych banknotów w placówkach bankowych.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Ryanair odwołał 420 lotów. Ucierpi 80 tysięcy pasażerów
 Czytaj następny artykuł:
Brytyjskie lotnisko odwołuje loty w dniu pogrzebu Elżbiety II