Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Funt brytyjski spadł do najniższego poziomu od 50 lat

Funt szterling spadł w stosunku do dolara amerykańskiego do najniższego poziomu od ponad 50 lat.

Po poważnym załamaniu, po ogłoszeniu minibudżetu w zeszłym tygodniu, funt szterling spadł o ponad 4% na wczesnych azjatyckich rynkach handlowych, po czym nieco odrobił straty.


Wartość jednego funta była równa około 1,03 dolara amerykańskiego, potem nieco wzrosła do około 1,08 dolara.

To był najniższy kurs tej waluty od 1971 roku – a teraz wielu obawia się, że może osiągnąć parytet z dolarem.

Spadek wpłynie na konsumentów i brytyjską gospodarkę, ponieważ towary kupowane z zagranicy, zwłaszcza z USA, teraz kosztują firmy i rząd więcej pieniędzy.

Turyści mogą również spotkać się z wyższymi cenami za granicą, podczas gdy AA powiedziało w zeszłym tygodniu – przed ostatnim spadkiem – że kierowcy w Wielkiej Brytanii będą musieli zapłacić około 5 funtów więcej za bak benzyny z powodu słabego funta.


Niska wartość funta częściowo jest wynikiem silnego dolara. Euro również spadło do najniższego poziomu od 20 lat w obliczu recesji i obaw o bezpieczeństwo energetyczne podczas wojny, jaką toczy Rosja na Ukrainie.

Ostatni spadek funta nastąpił po tym, jak nowy minister finansów zasugerował, że po obniżkach podatków, które ogłosił w zeszłym tygodniu, nastąpią kolejne obniżki.

Kwasi Kwarteng wcześniej nie chciał odpowiedzieć na pytania o reakcję rynków na jego śmiałe plany wydatków – które nakreśliły największy program cięć podatkowych od 50 lat, oraz zwiększenie pożyczek o ponad 70 miliardów funtów.

Rynki przestraszyły się piątkowego ruchu, który jak potwierdzili eksperci, przyniesie największe korzyści bogatym.

Jednak Kwarteng twierdził wczoraj, że cięcia „sprzyjają ludziom na całej skali dochodów”.


On i premier Liz Truss bronili pakietu, pomimo analiz sugerujących, że środki, które obejmują zniesienie najwyższej stawki podatku dochodowego dla najlepiej zarabiających, spowodują wzrost jedynie dochodów najbogatszych gospodarstw domowych, podczas gdy większość ludzi będzie nadal w złej sytuacji finansowej.

Minister finansów powiedział: „Jesteśmy w rządzie dopiero 19 dni. Chcę uczynić, że w przyszłym roku ludzie zatrzymają więcej swoich dochodów, ponieważ wierzę, że to Brytyjczycy będą napędzać tę gospodarkę”.

-
 Czytaj poprzedni artykuł:
Zostało tylko 5 dni na wymianę gotówki w UK
 Czytaj następny artykuł:
Nowy dodatek w wysokości 200 GBP na rachunki za paliwo, od dziś w części UK


Gorące Tematy

Boksy reklamowe