Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Zostało tylko 5 dni na wymianę gotówki w UK

Osoby w Wielkiej Brytanii posiadające papierowe banknoty 20-funtowe lub 50 -funtowe mają niecałe 5 dni na ich wydanie.

Bank Anglii zapowiedział, że od piątku 30 września banknoty te nie będą mogły zostać użyte do kupowania produktów lub płacenia z usługi.


Bank of England ostrzegł też, aby ludzie, który chcą wymienić banknoty, skorzystali z drogi pocztowej i nie udawali się do banku, aby dokonać wymiany.

Częściowo wynika to z długich kolejek, które już tworzą się w niektórych bankach w całym kraju, mimo że stare banknoty można wymieniać w niektórych oddziałach pocztowych lub w głównych bankach.

Bank of England poinformował: „Kasy Banku Anglii są obecnie otwarte od 9.30 do 15.00 od poniedziałku do piątku i są bardzo oblegane. Tworzą się długie kolejki i musisz się liczyć, że czas oczekiwania przekroczy godzinę”.

„Uprzejmie prosimy o rozważenie długiego czasu oczekiwania podczas podróży do banku w celu dokonania wymiany osobistej — jeśli przyjedziesz po godzinie 14:00, możliwe jest, że nie zostaniesz obsłużony przed zamknięciem. Jeśli nie potrzebujesz banknotów od razu, sugerujemy wysłanie banknotów pocztą”.

„Wyemitowaliśmy nowe banknoty 20-funtowe i 50-funtowe wykonane z polimeru. 30 września 2022 r. to ostatni dzień, w którym możesz korzystać z naszych papierowych banknotów 20-funtowych i 50-funtowych”.


Jeśli chcesz wymienić banknoty pocztą, musisz wykonać kilka kroków. Bank of England ostrzega: „Pamiętaj, że banknoty są wysyłane na własne ryzyko. Dlatego prosimy o podjęcie odpowiednich środków w celu wykupienia ubezpieczenia się od utraty lub kradzieży”.

Aby wysłać swoje banknoty osoby prywatne lub firmy, muszą wypełnić formularz wymiany pocztowej.

Wyślij go wraz ze swoimi banknotami i kserokopią dowodu tożsamości (jeden dokument tożsamości ze zdjęciem i jeden dowód adresu) w celu dowolnej wymiany (obowiązkowe w przypadku wymiany o wartości 700 GBP lub większej) do Department NEX, Bank of England, Threadneedle Street, London EC2R 8AH.

Zobacz też:


„Prosimy nie przesyłać nam pocztą oryginałów dokumentów tożsamości” – poinformował bank.

30 września to ostatni dzień, w którym papierowe banknoty 20 i 50 funtów będą miały status prawnego środka płatniczego.

Bank zachęca każdego, kto jeszcze je posiada, aby z nich korzystał lub zdeponował w swoim banku, lub na poczcie przed końcem września.

Podczas gdy większość papierowych banknotów 20 i 50 funtów w obiegu została zastąpiona nowymi polimerowymi wersjami, to w zeszłym miesiącu w obiegu pozostawało ponad 6 mld funtów papierowych banknotów z wizerunkiem Adama Smitha (20 funtów) i ponad 8 miliardów funtów papierowych banknotów o nominale 50 funtów z wizerunkami przedsiębiorcy Matthew Boultona i inżyniera Jamesa Watta.


To ponad 300 milionów pojedynczych banknotów 20 funtów i 160 milionów papierowych banknotów 50 funtów.

Nowy banknot 20-funtowy przedstawia malarza JMW Turnera, a banknot 50-funtowy przedstawia znanego matematyka Alana Turinga.

Nowe banknoty polimerowe zostały wprowadzone do obiegu w 2020 roku, po sukcesie związanym z wymianą banknotów £5 i £10.

Banknoty polimerowe uważane są za trudniejsze do podrobienia, czystsze i bezpieczniejsze niż obecne banknoty, które są wykonane z papieru bawełnianego.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Mieszkaniec Wielkiej Brytanii wygrał ogromną nagrodę o wartości 171 000 000 GBP
 Czytaj następny artykuł:
Funt brytyjski spadł do najniższego poziomu od 50 lat