Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Kredytodawcy w UK wycofują oferty kredytów hipotecznych po drastycznym spadku funta

Niektóre kredyty hipoteczne w Wielkiej Brytanii zostały wycofane przez banki z powodu wahań kursu funta po ogłoszeniu minibudżetu rządu.

Virgin Money i Skipton Building Society wstrzymały oferty kredytów hipotecznych dla nowych klientów, ale poinformowały, że złożone wnioski będą nadal przetwarzane.


Halifax poinformował, że powstrzyma hipoteki z opłatami produktowymi, co może skutkować wyższymi stopami spłaty.

Informacje zostały podane po tym, jak Bank Anglii poinformował, że „nie zawaha się” dokonać kolejnej podwyżki stóp procentowych w celu ograniczenia inflacji po tym, jak funt spadł do rekordowo niskiego poziomu w stosunku do dolara amerykańskiego.

Było to spowodowane obietnicą ministra finansów Kwasiego Kwartenga, że ​​oprócz piątkowego minibudżetu w dokona dalszych cięć podatków.

Podczas minibudżetu brytyjski minister, finansów ogłosił największe obniżki podatków od 50 lat.

Plany będą jednak wymagały znacznego wzrostu pożyczek rządowych, a obawy inwestorów o zdolność kraju do spłaty długu doprowadziły do​​spadku wartości funta.


Wzrósł również koszt pożyczek rządowych w Wielkiej Brytanii.

Niektórzy inwestorzy uważają, że rządowe obniżki podatków doprowadzą do zwiększenia wydatków ludzi, co spowoduje wzrost cen.

Aby więc ograniczyć wzrosty cen, Bank Anglii będzie szybciej i częściej podnosić stopy procentowe.

Po spekulacjach, że mógłby zainterweniować wcześniej, Bank Anglii poinformował, że dokona pełnej oceny, czy powinien zmienić stopy procentowe na następnym posiedzeniu 3 listopada.

Po oświadczeniu banku eksperci wydali nowe prognozy, że ​​do wiosny przyszłego roku stopy procentowe mogą wzrosnąć z obecnych 2,25% do 5,8%, aby ograniczyć inflację, czyli tempo wzrostu cen dla konsumentów.

Samuel Tombs, główny ekonomista w Pantheon Macroeconomics, powiedział, że jeśli stopy procentowe wzrosną zgodnie z przewidywaniami, przeciętne gospodarstwo domowe odnawiające w pierwszej połowie przyszłego roku dwuletni kredyt hipoteczny o stałym oprocentowaniu i racie 863 funtów może oczekiwać wzrostu miesięcznych płatności do 1490 funtów.


Inflacja w Wielkiej Brytanii jest obecnie najwyższa od 40 lat i wynosi 9,9%.

Eksperci twierdzą, że wzrost kosztów pożyczek długoterminowych oznacza, że ​​obecnie oferowane nowe umowy przez kredytodawców hipotecznych są dla nich nieopłacalne.

Rzecznik Virgin Money potwierdził, że decyzja o wstrzymaniu ofert dla nowych klientów była spowodowana warunkami rynkowymi.

Zobacz też:


Zarówno Virgin Money, jak i Skipton Building Society zapowiedziały, że w nadchodzących tygodniach ogłoszą nową gamę umów hipotecznych, prawdopodobnie dużo droższych niż te wycofane.

Natomiast bank HSBC poinformował, że nie planuje zmiany ofert kredytów hipotecznych, podczas gdy NatWest stwierdził, że jego oferty są „ciągle zmieniane zgodnie z warunkami rynkowymi”.

-
 Czytaj poprzedni artykuł:
Ekstremalnie niskie temperatury w UK przyniosą opady śniegu
 Czytaj następny artykuł:
Rishi Sunak przewidział, że plany Truss będą katastrofą dla brytyjskiej gospodarki


Gorące Tematy

Boksy reklamowe