Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Rząd wycofuje obniżki podatku w UK. Funt zareagował pozytywnie na tę wiadomość

Brytyjski rząd porzucił plany cięcia najwyższej stawki podatku dochodowego po tym, jak kilka wysoko postawionych osobistości z Partii Konserwatywnej wystąpiło przeciwko temu ruchowi w weekend.

W ramach minibudżetu kanclerz zobowiązał się do obniżenia w kwietniu 2023 r. dodatkowej stawki podatku 45 procent, którą płacą osoby zarabiające ponad 150 000 funtów rocznie.


Oznaczałoby to, że wyższa stawka podatku wynosiłaby 40%, a nie 45%.

Byłaby to oszczędność podatkowa w wysokości prawie 3000 funtów rocznie dla kogoś, kto zarabia 200 000 funtów rocznie.

Rząd powiedział, że powodem obniżki podatków było zwiększenie konkurencyjności Wielkiej Brytanii oraz zachęcenie do przedsiębiorczości i inwestycji.

Jednak plany zniesienia najwyższej stawki podatku dla najbogatszych ludzi w kraju wywołały niezwykły sprzeciw rynków, innych partii i rosnącej liczby torysów.

Przeciwko poniżeniu tego podatku byli między innymi były minister bez teki Michael Gove powiedział oraz były minister transportu Grant Shapps.


Dlatego Kwasi Kwarteng dokonał zwrotu o 180 stopni w sprawie kontrowersyjnych planów obcięcia najwyższej stawki podatkowej dla najlepiej zarabiających w Wielkiej Brytanii.

Funt zareagował pozytywnie na tę wiadomość, co częściowo ukoiło nerwy, które wywołały pierwotne plany ministra finansów.

W ciągu nocy wartość funta szterlinga wzrosła do 1,13 w stosunku do dolara amerykańskiego, odrabiając straty w wyniku zawirowań na rynku, choć dziś rano kurs powrócił do 1,12.

Chaos finansowy spowodował, że funt spadł do rekordowo niskiego poziomu 1,03 w stosunku do dolara w związku z obawami o niemające pokrycia finansowego cięcia podatkowe i szerszą politykę gospodarczą rządu Wielkiej Brytanii.

Zobacz też:


Zwrot Kwartenga pomógł również złagodzić presję na obligacje rządowe.

W zeszłym tygodniu Bank Anglii musiał wkroczyć i odkupić ogromne długi, po tym, jak niektóre rodzaje funduszy emerytalnych w Wielkiej Brytanii były zagrożone upadkiem.


Centralny bank w UK został zmuszony do podjęcia kroków w celu zapobieżenia „istotnemu ryzyku dla stabilności finansowej Wielkiej Brytanii” po tym, jak rząd ogłosił w zeszłym tygodniu plany pożyczenia miliardów funtów w celu sfinansowania szeregu obniżek podatków.

Bank zobowiązał się kupić obligacje rządowe o wartości 65 miliardów funtów.

Takie posunięcie, które zazwyczaj jest zarezerwowane dla masowych globalnych kryzysów finansowych, zostało podjęte, ponieważ brytyjskie emerytury były zagrożone.

-
 Czytaj poprzedni artykuł:
34-letni mężczyzna oskarżony o zamordowanie 9-letniej Olivii Pratt-Korbel
 Czytaj następny artykuł:
Od jutra wzrosną rachunki za energię w UK. Zobacz, co warto zrobić, aby nie przepłacać


Global Centre

Gorące Tematy

Boksy reklamowe