Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Lotniska w UK wprowadzą ogromne zmiany dotyczące bagażu podręcznego

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami, lotniska w Wielkiej Brytanii zniosą zasadę dotyczącą zakazu przewożenia więcej niż 100 ml płynu w bagażu podręcznym.

Wchodzące w życie nowe przepisy oznaczają, że pasażerowie podróżujący przez lotniska w Wielkiej Brytanii będą mogli po raz pierwszy od 16 lat przewozić w bagażu podręcznym napoje, kosmetyki do makijażu i płyny dowolnej wielkości.


Lotniska mają znieść limit dotyczący bagażu podręcznego do 2024 roku.

Według The Times pasażerowie będą mogli trzymać wszystko w swoich torbach, nie będą też już proszeni o wyjmowanie laptopów i wylewanie płynów powyżej 100 ml.

Bagaż będzie przechodził przez specjalne skanery CT, które umożliwią ochronie lotniska kontrolę bagażu w technologii 3D, co będzie znacznym ulepszeniem w stosunku do obecnie używanych obrazów 2D.

Próby nowej technologii już trwają na Heathrow i oczekuje się, że zostanie ona wprowadzona na stałe na największych lotniskach w Wielkiej Brytanii do połowy 2024 roku.

Będzie to miało ogromny wpływ na podróżnych, bo zmiana ta znacznie skróci czas oczekiwania na kontrole bezpieczeństwa.


Będzie to również dobra wiadomość dla szefów lotnisk, którzy tego lata spotkali się z masową reakcją na długie kolejki.

Nowe skanery oznaczają również, że podróżni nie będą już musieli umieszczać płynów w przezroczystej, plastikowej torbie.

Jednak, dopóki zmiany nie wejdą w życie, każdy, kto będzie leciał z Wielkiej Brytanii, będzie musiał przestrzegać obecnych przepisów dotyczących płynów.

Ograniczenia dotyczące wielkości płynów zostały wprowadzone w 2006 roku po udaremnieniu ataku terrorystycznego z użyciem płynnych materiałów wybuchowych na Heathrow.

Próby technologii rozpoczęły się na największym lotnisku w Wielkiej Brytanii w 2019 roku i odbywają się również na Gatwick.


John Holland-Kay, szef lotniska Heathrow, powiedział The Times: „Właśnie rozpoczęliśmy rozbudowę strefy bezpieczeństwa w Terminalu 3, który będzie miał więcej skanerów CT”, które zostaną uruchomione w połowie 2024 roku.

„Do tego czasu pasażerowie będą musieli się stosować do limitów płynów” - dodał.

Obecne zasady na rządowej stronie internetowej dla podróżnych brzmią: „Jeśli zabierasz płyny do bagażu podręcznego, pojemniki nie mogą mieć więcej niż 100 ml i muszą znajdować się w pojedynczej, przezroczystej, zamykanej plastikowej torbie, która mieści nie więcej niż litr i ma wymiary około 20 cm x 20 cm”.

-
 Czytaj poprzedni artykuł:
Ostrzeżenie dla osób płacących gotówką w supermarketach Tesco, Asda i Aldi
 Czytaj następny artykuł:
Tragedia w Birmingham. Kobieta zmarła po upadku z piętrowego parkingu


Global Centre

Gorące Tematy

Boksy reklamowe