Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Największe oszustwo w UK. Ofiary straciły łącznie 48 000 000 GBP

W ciągu najbliższych 48 godzin dziesiątki tysięcy osób otrzyma SMS-y z informacją, że mogły paść ofiarą oszustwa.

Powiadomienia pojawia się po największym w Wielkiej Brytanii oszustwie, które miało ukraść co najmniej 48 000 000 funtów.


Śledczy z Londynu i Holandii usunęli, stronę internetową ispoof.cc, która pozwalała przestępcom ukrywać swoją tożsamość i sprawiać wrażenie, jakby dzwonili z banku.

Policja określiła to jako internetowy sklep z oszustwami i poinformowała, że w pewnym momencie aż 20 osób co minutę było atakowanych za pomocą technologii kupionej na tej stronie.

Policja uważa, że strona zarobiła 3 miliony funtów.

Do tej pory dokonano 120 aresztowań – 103 w Londynie i 17 poza stolicą.

Spośród 4785 osób, które zgłosiły, że padły ofiarą oszustwa, średnia strata wynosi 10 000 GBP – ale wiadomo, że jedna ofiara straciła 3 miliony GBP.


Uważa się, że ofiar jest znacznie więcej, a z 10 milionów fałszywych połączeń powiązanych z witryną 35% miało miejsce w Wielkiej Brytanii.

Metropolitan Police skontaktuje się dziś z 70 000 osób za pośrednictwem wiadomości tekstowych, aby poinformować ich, że zostali zidentyfikowani jako potencjalne cele oszustwa.

Wiadomości będą wysyłane tylko w czwartek i piątek jako środek mający na celu uniemożliwienie przechwycenia programu uświadamiającego przez oportunistycznych przestępców.

Ispoof powstał w grudniu 2020 roku i w szczytowym momencie miał 59 000 użytkowników, którzy płacili do 5000 funtów miesięcznie w Bitcoinach za dostęp do jego oprogramowania.

Brytyjska policja rozpoczęła śledztwo w czerwcu 2021 roku i była w stanie potajemnie podsłuchiwać rozmowy.


Detektyw Helen Rance, która kieruje oddziałem ds. cyberprzestępczości, powiedziała: „Usuwając ispoof, zapobiegliśmy dalszym przestępstwom i powstrzymaliśmy oszustów atakujących przyszłe ofiary”.

„Nasza wiadomość dla przestępców, którzy korzystali z tej witryny, jest taka, że ​​mamy Twoje dane i ciężko pracujemy, aby Cię zlokalizować, niezależnie od tego, gdzie się znajdujesz”.

-
 Czytaj poprzedni artykuł:
Migracja netto w Wielkiej Brytanii największa od zakończenia drugiej wojny światowej
 Czytaj następny artykuł:
Tanie loty na Wielkanoc. Ryanair ogłosił nową promocję


Gorące Tematy

Boksy reklamowe