Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Podwyżki zasiłków i emerytur w UK będą kosztować każdego podatnika 1000 GBP

Podwyżki zasiłków i emerytur w Wielkiej Brytanii będą kosztować każdego podatnika ponad 1000 funtów więcej w ciągu najbliższych czterech lat, ostrzegł think tank TaxPayers' Alliance.

Oczekuje się, że wydatki na świadczenia, w tym emeryturę państwową, przekroczą dochód generowany przez ubezpieczenie społeczne przez cztery lata z rzędu.


Wbrew powszechnemu przekonaniu w Wielkiej Brytanii nie ma „funduszu ubezpieczenia społecznego”.

Emerytury i inne świadczenia są finansowane na bieżąco z podatków pobieranych od dzisiejszych pracowników.

Jednak zgodnie z obliczeniami TaxPayers' Alliance największy w historii wzrost emerytury państwowej i zasiłków, który nastąpi w kwietniu, będzie oznaczał, że przeciętne składki podatnika na ubezpieczenie społeczne wzrosną z 3609 GBP w tym roku podatkowym do 4428 GBP w roku 2024/25.

Natomiast w roku podatkowym 2027/28 osiągną 4661 funtów.

Wzrost prognozowanych wydatków jest w dużej mierze dzięki zasadzie „triple lock”, która zapewnia podwyższenie zasiłków i emerytur państwowych zgodnie z inflacją z poprzedniego września.


Oznacza to, że pełna nowa emerytura państwowa oraz zasiłki w tym Universal Credit wzrosną w kwietniu o 10,1 procent.

Oczekuje się, że podwyżka będzie kosztować Skarb Państwa dodatkowe 11 miliardów funtów.

John O'Connell z TaxPayers' Alliance wezwał rząd do przeglądu zasady „triple lock”, ponieważ finanse publiczne zostały napięte do granic możliwości.

Zobacz też:


Powiedział: „Pracowici Brytyjczycy będą sfrustrowani, widząc ogromny wzrost kosztów zasiłków i emerytur państwowych w ciągu najbliższych dwóch lat”.

„Starzejące się społeczeństwo prowadzi dożywotnią emeryturę do kryzysu przystępności cenowej, który może być jej zgubą. Rząd powinien ponownie przyjrzeć się triple lock, aby uzyskać kontrolę nad wydatkami”.


Według oficjalnych danych w grudniu pożyczki publiczne osiągnęły najwyższy poziom, rekordową kwotę 27,4 mld funtów, a udział zadłużenia Wielkiej Brytanii prawie osiągnął roczny rozmiar gospodarki i jest na poziomie 99,5% produktu krajowego brutto.

Oczekuje się, że rząd opublikuje plany podniesienia wieku emerytalnego na początku tego roku.

Obecny wiek emerytalny wynosi 66 lat i ma wzrosnąć do 67 lat w 2027 r. i 68 lat do 2039 r., ale ministrowie rozważają plany przyspieszenia zmiany do 2035 roku.


Podwyższenie wieku emerytalnego powinno pomóc w kontrolowaniu wydatków rządowych, ale eksperci ostrzegają, że może to mieć poważny wpływ na dobrobyt osób starszych zbliżających się do emerytury.

Organizacja charytatywna Age UK ostrzegła dzisiaj, że szybszy wzrost może skazać miliony ludzi na „nieszczęśliwe i zubożałe życie” w okresie poprzedzającym przejście na emeryturę.

Stwierdzono, że ponad 3,5 miliona osób w wieku od 50 do 64 lat jest klasyfikowanych jako osoby nieaktywne zawodowo, a wielu z nich nie jest w stanie pracować dłużej z powodu złego stanu zdrowia lub obowiązków związanych z opieką.

Co to jest triple lock?

„Triple lock” został po raz pierwszy wprowadzony przez rząd koalicyjny w 2010 r. i powoduje wzrost wypłat emerytur i świadczeń zgodnie z jednym z trzech wskaźników, który obecnie jest najwyższy:
  • Zarobki – średni procentowy wzrost płac w Wielkiej Brytanii
  • Inflacja – rosnące koszty życia w Wielkiej Brytanii mierzone wskaźnikiem cen konsumpcyjnych (CPI)
  • 2,5%

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
Ryanair ogłasza nową trasę z UK. Loty już od kwietnia 2023 roku
 Czytaj następny artykuł:
Asda wprowadza duże zmiany dotyczące popularnych artykułów spożywczych