Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Tysiące dzieci obywateli UE, które urodziły się w UK, mogą stracić brytyjskie obywatelstwo

W wyroku wydanym w ubiegły piątek High Court podał w wątpliwość status brytyjskiego obywatelstwa dzieci obywateli Unii Europejskiej urodzonych w Zjednoczonym Królestwie.

Wyrok jednak nie dotyczy wszystkich dzieci, ale na razie tylko tych urodzonych przed 20 października 2000 r.


Wyrok został wydany po wniosku Secretary of State for the Home Department i dotyczył dziecka obywateli Unii Europejskiej, którzy nie posiadali wówczas pozwolenia na pobyt na czas nieokreślony w Wielkiej Brytanii.

Osoba, której dotyczy sprawa urodziła się w Wielkiej Brytanii w dniu 20 października 2000 roku.

Jego matka była obywatelką Francji, która mieszkała i pracowała w Wielkiej Brytanii od czerwca 1995 r.

W latach 2006-2020, kiedy obowiązywała dyrektywa obywatelska, obywatelka UE mieszkająca przez pięć lat, automatycznie uzyskiwała prawo do stałego zamieszkania w UK.

Jednak w tamtym czasie nie było bezpośrednio równoważnego przepisu prawa UE ani prawa Wielkiej Brytanii.


Matka wnioskodawcy kwalifikowała się i mogła ubiegać się o rezydenturę na czas nieokreślony. Jednak nie miała takiego statusu w chwili narodzin dziecka.

Historycznie rzecz biorąc, każde dziecko urodzone w Wielkiej Brytanii automatycznie rodziło się jako brytyjski poddany.

Zasada ta została zniesiona przez ustawę o obywatelstwie brytyjskim z 1981 r., która weszła w życie 1 stycznia 1983 r.

Zamiast tego dziecko urodzone po tej dacie urodzi się Brytyjczykiem tylko wtedy, gdy przynajmniej jedno z jego rodziców było Brytyjczykami lub osiedliło się w czasie narodzin dziecka.

Dokładne brzmienie brytyjskiej ustawy o obywatelstwie z 1981 r. Jest następujące:

Osoba urodzona w Zjednoczonym Królestwie … będzie obywatelem brytyjskim, jeżeli w chwili narodzin jej ojciec lub matka jest
  • obywatelem brytyjskim; lub
  • osiadł/a w Zjednoczonym Królestwie…
Art. 50 ust. 2 ustawy definiuje również słowo „osiedlony” jako oznaczający:
  • mający miejsce stałego pobytu w Zjednoczonym Królestwie […] bez podlegania na mocy prawa imigracyjnego jakimkolwiek ograniczeniom dotyczącym okresu, w którym może tu przebywać.
Wyrok sądu najwyższego może spowodować wycofanie obywatelstwa potencjalnie kilku tysięcy osób, które urodziły się przed 2006 rokiem, kiedy wprowadzono dyrektywę obywatelską.

Osoba, której dotyczy sprawa, może jeszcze odwołać się do Sądu Apelacyjnego i w związku z tym, że to bardzo poważna sprawa, jest szansa, że zostanie udzielona zgoda.

Jeśli wynik pozostanie taki sam po odwołaniu lub nie będzie odwołania, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych z pewnością będzie musiało wycofać obywatelstwo tysiącom osób.

Będą to osoby, które, przez lata byli uznawani przez Home Office za obywateli brytyjskich i na tej podstawie wydawane były im paszporty.

Zobacz też:


Jednak Home Office się odwróciło, stwierdziło, że popełniono błąd i anulowało obywatelstwo na podstawie tego, że nigdy nie było ono w rzeczywistości posiadane.

Uzasadnieniem dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych jest to, że obywatelstwo może być nadane tylko na mocy prawa, a nie na podstawie decyzji wykonawczej lub przez pomyłkę.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Brytyjskie linie lotnicze ogłosiły upadłość i anulowały wszystkie loty
 Czytaj następny artykuł:
38-letnia kobieta leżała martwa w swoim mieszkaniu w UK przez ponad trzy lata