Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Wielka Brytania wprowadza ogromne zmiany dla wszystkich zagranicznych podróżnych

Wielka Brytania wprowadzi ogromne zmiany dla wszystkich zagranicznych podróżnych w tym podróżnych z Polski przyjeżdżających do tego kraju.

Brytyjski rząd wprowadzi program, który będzie wymagał od zagranicznych podróżnych uzyskania zezwolenia na podróż.


Nowa zasada oznacza, że ​osoby posiadające bezwizowy dostęp do Wielkiej Brytanii będą musiały wypełnić formularz i uiścić niewielką opłatę.

Każdy zagraniczny gość przybywający do Wielkiej Brytanii z kraju zwolnionego z konieczności posiadania wizy, w tym z kraju Unii Europejskiej, będzie musiał uzyskać elektroniczne zezwolenie na podróż (Electronic Travel Authorisation — ETA) przed wjazdem do kraju.

Chociaż wcześniej ogłoszono, że program zostanie wprowadzony w 2023 roku, nie ma jeszcze ustalonej daty rozpoczęcia, co oznacza, że ​​jego wprowadzenie może zostać opóźnione.

Jednak już teraz zagraniczni podróżni z całego świata są ostrzegani przed programem, który będzie wymagał od nich wypełnienia formularzy z 48-72-godzinnym wyprzedzeniem i uiszczenia niewielkiej opłaty – około 5-30 funtów.


Na rządowej stronie internetowej czytamy: „Po wprowadzeniu ETA wszyscy podróżni międzynarodowi będą potrzebować pozwolenia na wjazd lub przejazd przez Wielką Brytanię”.

„Będzie to obejmowało obywateli ruchu bezwizowego, którzy będą potrzebować ETA, a także osoby podróżujące do Wielkiej Brytanii w celach turystycznych, biznesowych, krótkoterminowej edukacji i leczenia”.

Zobacz też:


„Każdy, kto należy do tych kategorii, będzie musiał złożyć wniosek online w dowolnym momencie przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii”.

Złożenie wniosków powinno zająć tylko kilka minut, a podróżny będzie musiał mieć ważny krajowy paszport biometryczny z kwalifikującego się kraju, dane dotyczące podróży, adres e-mail oraz kartę kredytową lub debetową.

Wniosku o ETA nie będą musieli składać:

  • Obywatele Wielkiej Brytanii lub Irlandii
  • Posiadacze statusu osoby osiedlonej lub osoby wstępnie osiedlonej w ramach unijnego programu EU Settlement Scheme.
  • Posiadacze pozwolenia na pobyt na czas nieokreślony.
  • Posiadanie ważnej wizy powracający do Wielkiej Brytanii.
Zezwolenia poszczególnych osób będą musiały zostać sprawdzone przez przewoźnika i potwierdzone przed podróżą.

Przewoźnicy będą musieli potwierdzić, że dana osoba posiada odpowiednie zezwolenie na podróż, w formie dokumentu lub w formie cyfrowej, zanim przywiozą ją do Wielkiej Brytanii. W przeciwnym razie mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności karnej.

Dokładne szczegóły programu, w tym, ile będzie kosztować ETA, zostaną ogłoszone w odpowiednim czasie.

Rząd twierdzi, że program będzie w pełni wdrożony najpóźniej do końca 2024 r. i nie otworzył jeszcze możliwości składania wniosków, więc na razie międzynarodowi podróżni nie potrzebują ETA.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
„Mini-lockdown” w Wielkiej Brytanii. Ponad siedem milionów dzieci nie poszło do szkoły
 Czytaj następny artykuł:
Ryanair wydaje ważne ostrzeżenie dla pasażerów planujących loty latem