Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

2 300 000 rodzin w UK nie było w stanie opłacić podstawowych rachunków

Liczba gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii, które nie dokonały niezbędnej płatności w styczniu, osiągnęła 2,3 miliona.

Najnowsze badanie pokazuje, że liczba gospodarstw, które nie opłaciły jakiegoś rachunku, wzrosła o 400 000 w ciągu miesiąca i obecnie stanowi ona ponad 10% z szacowanych 21,2 mln gospodarstw domowych w kraju.


Zostało to oszacowane na podstawie ankiety przeprowadzonej przez organizację konsumencką Which? na 2000 osobach.

Which? co miesiąc pyta ludzi o płatności, w tym czynsz, kredyty hipoteczne, pożyczki, karty kredytowe i inne rachunki.

Badanie wykazało również, że prawie sześciu na dziesięciu respondentów (59%) dokonało co najmniej jednej korekty finansowej, takiej jak sprzedaż przedmiotów lub poczynienie oszczędności, aby było ich stać na niezbędne artykuły.

To znaczący wzrost w porównaniu ze styczniem 2022 r., kiedy to nieco mniej niż połowa (49%) dokonała podobnych poświęceń.


Najnowsze badania przeprowadzone przez grupę konsumencką Which? pokazują też, jak bardzo kupujący odczuwają ucisk na swoje finanse, robiąc podstawowe zakupy w sklepach.

Ogromny wzrost cen został zmierzony za pomocą narzędzia do śledzenia inflacji, które pokazuje, jak zmieniły się ceny w Aldi, Asda, Lidl, Morrisons, Ocado, Sainsbury's, Tesco i Waitrose.

W ośmiu sklepach detalicznych ceny maseł wzrosły o oszałamiające 29,4%. W tym samym okresie ceny mleka wzrosły o 26,3%, a sera o 22,3%.

Which? przyjrzało się dziesiątkom tysięcy produktów spożywczych i napojów w ciągu trzech miesięcy – pokazuje, że ogólna inflacja żywności i napojów w tylko grudniu wyniosła 15%.


Najgorsza indywidualna podwyżka cen odnotowana przez Which? to owsianka Quaker Oat So Simple Simply Apple (8x33g) w Asda, której cena wzrosła aż o 188%, z 1 GBP w grudniu 2021 r. do 2,88 GBP w grudniu 2022 r.

Cena masła Utterly Butterly (500 g) wzrosłą o 95% z 1 GBP do 1,95 GBP w Waitrose, podczas gdy butelka półtłustego mleka homogenizowanego Waitrose Duchy Organic (568 ml) podrożała o 87,1% z 65 pensów do 1,22 GBP.

Produkty budżetowe i produkty marki własnej również znacznie podrożały odpowiednio o 20,3% i 18,5% – w porównaniu do odpowiedników premium i markowych – 12,6% i 12,5%.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Raty kredytów hipotecznych wzrosną średnio o 430 GBP miesięcznie w UK
 Czytaj następny artykuł:
Jest decyzja Banku Anglii. Stopy procentowe znów idą w górę