Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Raty kredytów hipotecznych wzrosną średnio o 430 GBP miesięcznie w UK

Bank Anglii podniósł stopy procentowe po raz dziesiąty z rzędu o 0,5 procent, co oznacza, że ​​posiadacze kredytów hipotecznych będą musieli co miesiąc wydawać setki dodatkowych funtów.

Według Financial Conduct Authority (FCA) ponad 750 000 gospodarstw domowych jest zagrożonych niewypłacalnością kredytu hipotecznego po dzisiejszym ogłoszeniu, że stopa podstawowa wzrosła do 4%.


Dzisiejszy wzrost powoduje, że stopy procentowe Banku Anglii są na najwyższym poziomie od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku.

Dane z Moneycomms, zlecone przez aplikację kredytową TotallyMoney, wykazały, że dla przeciętnej brytyjskiej nieruchomości kosztującej 270 708 GBP z kredytem o wartości 75%, wzrost o 0,5 punktu procentowego oznacza, że​​miesięczne spłaty kredytu hipotecznego wzrosną o kolejne 52 GBP.

Oznacza to, że klienci, którzy mają kredyt o zmiennym oprocentowaniu, będą wydawać dodatkowe 430 funtów miesięcznie w porównaniu z grudniem 2021 r., czyli tuż przed rozpoczęciem serii podwyżek.


Ponadto Urząd Statystyk Narodowych przewiduje, że ponad 1,4 miliona gospodarstw domowych stanie w obliczu podwyżek stóp procentowych, kiedy będą w tym roku odnawiać kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu.

Podnosząc stopy procentowe do 4%, Bank Anglii dał jednak wyraźniejszy sygnał, że koszty kredytów mogą zbliżać się do swojego szczytu.

Dzisiejsza podwyżka była dziesiątą podwyżką stóp procentowych z rzędu, ale w załączonej dokumentacji zasugerowano, że jest szansa, że może to być ostatnia podwyżka.


W uzasadnieniu Bank poinformował, że dalsze podwyżki stóp byłyby możliwe, tylko gdyby istniały dowody na większą presję utrzymywania się inflacji niż w aktualnych prognozach.

Najnowsze prognozy natomiast sugerują, że inflacja osiągnęła już szczyt i będzie stopniowo spadać w tym i następnym roku, ostatecznie spadając do poziomu 2%, który jest celem Banku Anglii.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Interwencja uzbrojonej policji w Erdington. Aresztowano pięć nastolatek
 Czytaj następny artykuł:
2 300 000 rodzin w UK nie było w stanie opłacić podstawowych rachunków