Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Pełna lista dodatków i płatności w UK, które wpłyną na konta bankowe w marcu. Ile funtów można otrzymać?

W tym miesiącu wielu mieszkańców Wielkiej Brytanii nadal będzie z niepokojem spoglądać na swoje rachunki za energię i zastanawiać się dwa razy przed włączeniem ogrzewania.

Ofgem ogłosił, że limit kwoty, jaką dostawcy mogą pobierać za energię, spadnie o 23 procent od 1 kwietnia z 4279 GBP do 3280 GBP.


Jednak eksperci ostrzegają, że zbliżające się zmiany w rządowych środkach wsparcia, wprowadzonych w zeszłym roku w celu rozwiązania problemu rosnących krajowych kosztów energii, oznaczają, że wielu może faktycznie zapłacić więcej.

Kanclerz Jeremy Hunt ogłosił, że gwarancja ceny energii – wprowadzona przez Liz Truss we wrześniu ubiegłego roku, zostanie zwiększona do 3000 funtów w następnym miesiącu.

Jest to znacznie mniej hojna oferta i zbiega się z końcem 400-funtowej zniżki wprowadzonej rok temu przez Rishi Sunaka.


Tymczasem stopa inflacji wynosi obecnie 10,1 proc., co utrzymuje wysokie ceny towarów na półkach supermarketów i spowodowało, że Komitet Polityki Pieniężnej Banku Anglii podniósł stopy procentowe do 4 proc.

Jednak pomimo tego ponurego kontekstu, w ciągu miesiąca zostaną wypłacone dodatki mające pomóc w pokryciu kosztów życia w kryzysie.

Oto przewodnik po tym, czego można się spodziewać i kto jest uprawniony.

Świadczenia i emerytury państwowe

Płatności te zostaną zrealizowane bezpośrednio w ich zwykłych terminach w marcu, bez nadchodzących dni ustawowo wolnych od pracy, które skomplikowałyby ten proces:

Są to takie płatności jak:

 • Universal credit
 • State pension
 • Pension credit
 • Disability living allowance
 • Personal independence payment
 • Attendance allowance
 • Carer’s allowance
 • Employment support allowance
 • Income support
 • Jobseeker’s allowance

Rabat na rachunki za energię.

Jednym z głównych programów, który Sunak ogłosił podczas swojej kadencji jako kanclerz, było to, że każde gospodarstwo domowe otrzyma rabat na rachunki za energię w wysokości 400 funtów.

Pierwsza rata w wysokości 66 funtów została wypłacona w październiku, kolejna w listopadzie i 67 funtów w grudniu, styczniu i lutym.

W tym miesiącu zbliża się ostatnia rata płatności w wysokości 67 funtów i raczej program nie zostanie wznowiony.

Cold weather payment


Wraz ze spadkiem temperatur w Wielkiej Brytanii, tysiące rodzin o niskich dochodach może otrzymać zastrzyk gotówki, ponieważ tej zimy walczą z ujemnymi temperaturami.

Noc w zeszłą środę była jak dotąd najzimniejszą nocą w roku, a w nadchodzących dniach we wszystkich czterech krajach Wielkiej Brytanii spodziewane są temperatury poniżej zera.

Zobacz też:


W Kinbrace w Szkocji temperatura spadła do -15,2°C, podało Met Office.

Ponieważ Met Office wydało żółte i bursztynowe ostrzeżenia pogodowe dotyczące śniegu, a Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) ogłosiła dla wszystkich regionów Anglii alert 3 stopnia dotyczący zimnej pogody, istnieje możliwość uruchomienia płatności w wysokości 25 funtów.

Kwota jest wypłacana za każdy siedmiodniowy okres bardzo niskich temperatur między 1 listopada a 31 marca.


Gospodarstwa domowe kwalifikujące się do płatności w czasie niskich temperatur mogą otrzymać 25 funtów w gotówce, które mają pomóc w opłaceniu rachunków za energię.

Pieniądze trafiają do osób otrzymujących następujące świadczenia:

 • Pension Credit
 • Income Support
 • Income-based Jobseeker’s Allowance
 • Income-related Employment and Support Allowance
 • Universal Credit
 • Support for Mortgage Interest
Dodatek jest wypłacany, jeśli średnia temperatura w Twojej okolicy, zarejestrowana lub prognozowana, wynosi poniżej zera stopni Celsjusza przez siedem kolejnych dni.

Warm Home Discount

To kolejny program, który może pomóc w zimowych rachunkach. Jest to jednorazowa zniżka w wysokości 150 GBP na rachunek za prąd, płatna między październikiem 2022 r. a marcem 2023 r.

Program został zmieniony w tym roku, więc nie ma już potrzeby ubiegania się o gotówkę. Zostanie on przyznany automatycznie osobom uprawnionym.


Jeśli mieszkasz w Anglii i Walii, kwalifikujesz się, jeśli otrzymujesz Guarantee Credit z Pension Credit lub masz niskie dochody i wysokie koszty energii.

Jeśli się kwalifikujesz, Twój dostawca energii elektrycznej zastosuje zniżkę do Twojego rachunku do 31 marca 2023 r.

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube


Czytaj poprzedni artykuł:
HSBC kupuje brytyjski oddział Silicon Valley Bank za 1 GBP
 Czytaj następny artykuł:
Śnieg i mróz powrócą do UK. Met Office wydaje ostrzeżenie o śniegu i lodzie na drogach