Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Dlaczego inflacja w Wielkiej Brytanii jest wyższa niż w innych krajach?

Stopa inflacji w Wielkiej Brytanii nieoczekiwanie wzrosła w zeszłym miesiącu i okazuje się, że koszty życia rosną w UK szybciej niż w większości rozwiniętych gospodarek świata.

Inflacja, która jest miarą wzrostu cen, skoczyła do 10,4% w ciągu roku do lutego, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych i strefy euro, gdzie inflacja spadła odpowiednio do 6% i 8,5%.


W ciągu ostatniego roku stopa inflacji w Wielkiej Brytanii była średnio wyższa w porównaniu z USA i innymi dużymi gospodarkami w Europie.

Ponieważ koszty życia nadal pożerają domowe budżety, wielu zaczyna zadawać sobie pytanie: czy Wielka Brytania ma własny problem z inflacją?

Poniżej przestawiliśmy 3 główne powody, przez które według ekspertów cytowanych przez BBC inflacja w UK odstaje od większości rozwiniętych gospodarek świata.

1.Wzrost cen żywności

Jednym z głównych czynników lutowego wzrostu inflacji były rosnące ceny żywności w Wielkiej Brytanii.

Inflacja cen żywności wzrosła w zeszłym miesiącu do 18,2% w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej, a niedobory warzyw napędzały ostatni wzrost kosztów dla klientów.

Pomidory, papryka i ogórki to niektóre z towarów, których brakowało, głównie z powodu ekstremalnych warunków pogodowych w Hiszpanii i Afryce Północnej, które uderzają w zbiory. Zimą Wielka Brytania importuje wiele takich produktów z zagranicy.

2. Hurtowe ceny gazu

Rachunki za energię wzrosły na całym świecie od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. Jednak wpływ wyższych cen gazu odczuwany w Wielkiej Brytanii był większy dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw niż ich odpowiedników w innych rozwiniętych gospodarkach.

Analitycy twierdzą, że Wielka Brytania jest bardziej narażona na wzrosty hurtowych cen gazu.

Jonathan Haskel, członek Komitetu Polityki Pieniężnej Banku Anglii, który decyduje o stopach procentowych, powiedział wcześniej, że Wielka Brytania wydaje się jednym z „najbardziej podatnych” krajów na szoki cen energii.


Zauważył, że Wielka Brytania jest większym użytkownikiem gazu do ogrzewania domów i wytwarzania energii niż inne kraje europejskie.

Powiedział, że niższe podatki, na energię elektryczną i gaz, płacone przez konsumentów w Wielkiej Brytanii w porównaniu z ich europejskimi sąsiadami oznaczają, że gdy hurtowe ceny gazu wzrosną, rachunki za energię w Wielkiej Brytanii wzrosną bardziej niż w innych krajach.

Z drugiej strony oznacza to, że rachunki powinny spadać szybciej, gdy ceny hurtowe spadną i oczekuje się, że spadną w nadchodzących miesiącach.

3. Braki pracowników i podwyżki płac

Szok związany z cenami energii jest głównym czynnikiem powodującym przedłużającą się wysoką inflację w Wielkiej Brytanii, ale nie jest to jedyna przyczyna, ponieważ w Wielkiej Brytanii występuje również poważny niedobór pracowników.

Podczas pandemii we wszystkich rozwiniętych krajach zmniejszyła się siła robocza.

Zobacz też:


Jednak chociaż większość przodujących gospodarek od tamtej pory się ożywiła, w Wielkiej Brytanii wciąż jest około 400 000 osób niepracujących więcej niż w grudniu 2019 r.

Dodatkowo brexit doprowadził do niedoboru około 330 000 pracowników w Wielkiej Brytanii, głównie w sektorach takich jak budownictwo, transport, gastronomia i handel detaliczny — wynika z raportu Centre for European Reform (CER) and UK in a Changing Europe opublikowanego na początku tego roku.

Inne powody to młodzi ludzie, którzy wolą studiować niż pracować, starsi ludzie przechodzący na wcześniejszą emeryturę i więcej osób nieobecnych w pracy z powodu długotrwałych chorób.


Niedobór pracowników pomógł podnieść pakiety płac, a pracodawcy wydają więcej, aby przyciągnąć i zatrzymać pracowników.

Wiele supermarketów przyznało kilka podwyżek płac w roku, ponieważ walczą o znalezienie pracowników.

Gubernator Banku Anglii, Andrew Baily, ostrzegł pracowników, proszących o podwyżki płac w zeszłym roku, mówiąc, że może to wymknąć się spod kontroli inflacji, jednak związki zawodowe twierdzą, że ich członkowie muszą radzić sobie z rosnącymi kosztami utrzymania.

-
 


Czytaj poprzedni artykuł:
Bank Anglii ogłosił decyzję w sprawie podwyżki stóp procentowych
 Czytaj następny artykuł:
Strajk kierowców autobusów National Express w UK może potrwać jeszcze kilka dni